Jdi na obsah Jdi na menu

Trenér Baníku Martin Svědík vyhlíží posily. Přijdou?

Baník získal patnáct bodů, což je méně než se čekalo.
„Ke spokojenosti mi chybí čtyři body, které jsme ztratili v domácích zápasech se Znojmem, Bohemkou, Olomoucí nebo Teplicemi. Tam se jasně ukázalo, že týmu chybí hráč, který by v rozhodujících chvílích dokázal na sebe vzít odpovědnost a vyrovnané zápasy rozhodnout," uvedl kouč Martin Svědík.

Baník má po podzimu ke spokojenosti daleko. Kde vidíte hlavní příčiny toho, že přezimujete na předposledním místě?
Důvodů je samozřejmě více a objektivně si musíme přiznat, že klub i během podzimu prošel hodně složitým obdobím. Věřím, že se z toho poučíme a stejné chyby se opakovat nebudou. I proto jsem přesvědčen, že se nám podaří tým doplnit o hotové hráče, protože je jasné, jak náročné a složité jaro Baník čeká. A je zřejmé, že pouze s mladými odchovanci o záchranu hrát nemůžeme.

Sám asi nejlépe víte, kde Baník zbytečně ztratil body.
V tom mám naprosto jasno. My jsme si podzim pokazili domácími zápasy se Znojmem, Olomoucí, Bohemians a v neposlední řadě i duelem v Příbrami. Tam neříkám, že jsme měli vyhrát, ale rozhodně si tým nemůže dovolit podat takový výkon a dostat čtyři góly. Totožné bylo z hlediska přístupu a nasazení i poslední utkání v Boleslavi, které jsem doteď nevydýchal a jsem na hráče pořád hodně naštvaný. Dostat čtyři góly ve fotbale můžete, ale musíte bojovat. My podali naprosto odevzdaný výkon, pro který nemám stále vysvětlení.

Naopak se vám ale na podzim podařilo dva domácí zápasy vcelku nečekaně vyhrát (Boleslav, Liberec).
Vstup do sezony jsme měli dobrý, protože jsme remizovali na Slavii a pak vyhráli nad Boleslaví. Když jsme se o tom bavili s Erichem Cviertnou, tak jsme se shodli, že si musíme těch čtyř bodů nesmírně vážit. V létě se tým budoval za pochodu, týden před ligou jsme ho ještě doplňovali a bylo jasné, že dříve nebo později se to může negativně projevit. To se pak taky stalo.

Jak bude probíhat zimní příprava?
Čeká nás herní soustředění v Turecku, které nám zaručuje to, že odehrajeme na kvalitních terénech přípravné zápasy. Jinak se budeme připravovat v domácích podmínkách v Ostravě. Sehrajeme zápasy zimní Tipsport ligy, zapracujeme na fyzické kondici a kromě toho bych chtěl, abychom se v tréninku hodně věnovali práci s míčem.

V té vidíte u svých svěřenců velké mezery?
Je to tak a bylo to patrné i v mnoha zápasech podzimní části ligy. Proto bych chtěl, aby zimní příprava byla hodně podobná té letní, kdy hráči s míčem pracovali opravdu hodně.

V pěti zápasech jste vždy inkasovali čtyři góly, což o něčem svědčí…
Jasně to ukazuje, že tento tým nebyl odolný. Neříkám, že jsme z těch zápasů měli nějaký vyhrát, ale rozhodně byly duely, které jsme měli prohrát o jeden dva góly. Ale nás strašně srazily úvodní branky, po kterých se mužstvo úplně rozložilo a na hřišti nikdo neplnil ani ty základní věci. To je věc, kterou si musíme znova rozebrat a pořádně se na ni během zimy zaměřit. Podobných herních výpadků se musíme na jaře za každou cenu vyvarovat.

Pro řadu fanoušků ale nejsou výkony ani výsledky překvapivé. Baník nemá hráčskou kvalitu jako před leta, kdy bojoval o evropské poháry. A situace se objektivně rok od roku zhoršuje.
Máme mladé mužstvo, možná vůbec nejmladší v lize. My samozřejmě víme, že týmu scházejí minimálně dva nebo tři zkušení hráči, kteří by ty mladší v zápasech mentálně i sportovně vedli. Ale vše je dáno možnostmi klubu, které jsou takové, jaké jsou. Na druhé straně musím mladé kluky pochválit, jak se s podzimem vypořádali. Pokud bylo na podzim nějaké pozitivum, tak určitě to, že jsme do sestavy zapracovali mladé odchovance. Byly zápasy, kdy jsme hlavně v defenzivě obstáli. A třeba výkony Honzy Baránka na postu stopera byly doopravdy nadstandardní.

Fanoušky nejvíce zajímá pohyb v hráčském kádru, který zatím nic moc pozitivního nevěstí…
Pokud odejde Tonda Fantiš, musí za něj přijít adekvátní náhrada. Tak to cítí vedení i my, trenéři. Já věřím, tomu, že si všichni uvědomujeme, že pouze s mladými nezkušenými kluky o záchranu hrát nejde. Čeká nás nesmírně náročné jaro, a to nejen po sportovní, ale také psychické stránce. A jsem přesvědčen, že se nám podaří sestavit tým, který Baník v lize zachrání. I na to budeme hledět při posílení, protože ne ve všech zápasech jsme na podzim podali výkon, který odpovídal historii i jménu klubu.

Znamená to, že chcete stavět na hráčích, kteří za Baník vypustí duši? Je to při současných finančních možnostech klubu vůbec reálné?
Budu se opakovat, ale věřím, že společně s vedením uděláme maximum pro to, aby se kádr doplnil o zkušené a hlavně hotové hráče. Nám rozhodně nepomůžou hráči, kteří nemají ligové zkušenosti. Ti přijít mohou, ale jen pro rozšíření kádru a zvýšení konkurence. My potřebujeme v každém případě posílit oba kraje zálohy i obrany, a samozřejmě že potřebujeme i hrotového útočníka. Tipy máme, nyní se musíme s hráči dohodnout.

V létě se vám ale stalo, že jste ještě týden před ligou neměl kádr pohromadě. Máte určeno datum, kdy budete chtít mít kádr uzavřený?
Je to 3. ledna, kdy začíná zimní příprava. To je prostě termín, kdy musíme mít o mužstvu jasno, abychom s hráči mohli pracovat a připravit je na těžké jaro, které nás čeká.

POHYB V KÁDRU
Jisté odchody: Engelmannn (konec hostování, Dukla), Rolinc (konec hostování, Sigma).
Pravděpodobné odchody: Fantiš (smlouva mu končí 30. června a o jejím prodloužení neuvažuje, spekuluje se o jeho přestupu do Jablonce). Kukec (smlouva mu skončila, klub má ale opci, kterou zatím neuplatnil). Milosavljev (má platnou smlouvu, ale pokud by se Baníku podařilo tým dobře doplnit, jeho odchodu by se nikdo nebránil).
Klub už s nimi nepočítá, ale hráči mají platné smlouvy: Vomáčka, Dedič, Mach.
Jisté příchody: Greguš (návrat z hostování v Boltonu).
Možné příchody: Ciku (Karviná), Bartl (Žižkov).

Autor: Aleš Uher, Moravskoslezský deník