Jdi na obsah Jdi na menu

Jindřich Trpišovský zvolen trenérem měsíce.

 

Po prvních pěti kolech se mohla Viktoria Žižkov utěšovat pouze jedním vítězstvím. Klubové vedení v létě k týmu přivedlo mladého trenéra Jindřicha Trpišovského a ani po sérii neúspěchů mu nepodrazilo nohy. Vyplatilo se. Trpišovský se stal Trenérem měsíce října Fotbalové národní ligy a dle svých slov za to vděčí hlavně vedení Viktorie.

Byl jste Ligovou fotbalovou asociací zvolen Trenérem měsíce října Fotbalové národní ligy. Co na to říkáte?

Prvně bych chtěl poděkovat. Jsem samozřejmě rád, protože je to moje první druholigová sezóna a povedlo se mi tohoto ocenění dosáhnout během prvního půlroku.

Vaše pozice v úvodu sezony přitom nebyla ideální, neboť Viktoria čtyři z prvních pěti utkání prohrála. Měl jste v tu chvíli strach o vaši pozici?

Tento rok jsme udělali stabilizační. Samozřejmě pro nás úvod nebyl dobrý, když jsme čtyřikrát prohráli. S vedením jsme se však shodli, že jsme měli těžký los, hráli jsme třikrát venku a to s týmy, které jsou nahoře v tabulce - Budějovice, Sokolov, Varnsdorf a Ústí. Druhá věc je, že si klub v létě prošel obrovskou transformací, kdy odešlo devět hráčů ze základní sestavy a přišla spousta nových mladých hráčů. Věděli jsme, že začátek bude nesmírně složitý, navíc jsme museli pracovat po italských trenérech, kteří tu poslední dva měsíce stanovili velmi specifický tréninkový režim, takže hráči byli v celkem špatném stavu. Věděli jsme, že mužstvo svoji sílu má a že se prokáže.

Situace není jednoduchá ani teď, žijete v nejistotě ohledně stadionu. Jak tuto situaci vnímají hráči a realizační tým?

Jelikož s touto situací mám zkušenost z dřívějších působišť a také z doby, kdy jsem tu na Žižkově byl jako asistent Martina Pulpita, tak jsem klukům řekl, že se o těchto věcech veřejně v kabině bavit nebudeme. Prostě se tou situací nezaobíráme, protože ji změnit nemůžeme a jediné, co můžeme udělat, je semknout se a dát se dohromady, což je jediná možnost, jak Viktorce pomoct. Je to pro nás nepříjemné, ale majitel všechny ujistil, že situace je pod kontrolou.

Výsledkový zlom nastal ve Vlašimi, kde jste nastříleli pět gólů a následně z Poháru České pošty vyřadili Liberec. Od té doby jste prohráli jen v Brně a vytvořili si desetibodový náskok na předposlední Střížkov. Pracuje se Vám teď lépe?

Určitě se nám pracuje lépe. Už jsem to někde říkal, v tuto chvíli tu je výborná pracovní atmosféra, mužstvu se daří, sedlo si. Velkým plusem pro nás byli příchozí hráči Sivrič, Voltr, Ševinský a Škoda, o které jsem hodně stál. Doplnili nás právě před utkáním ve Vlašimi a mužstvo získalo hodně na síle, i když kvalitní hráči tady byli už předtím. Šlo o to, že nás doplnili hráči, kteří nám v poli strašně chyběli. My jsme v prvních kolech hráli dobrý nátlakový fotbal se spoustu šancí, které jsme ale bohužel neproměňovali. To se změnilo, ve Vlašimi jsme po třech šancích vedli 3:0, což byl takový impuls k tomu, aby se mužstvu začalo dařit.

Horní polovina tabulky Fotbalové národní ligy je hodně našlapaná, vy na postupové druhé místo momentálně ztrácíte sedm bodů. Co bude muset váš tým udělat pro to, aby na jaře bojoval o postup?

Znovu říkám, že pro nás je postup cílem až v příští sezoně, protože jak já říkám, ten tým se na to musí připravit, neboť Gambrinus liga je úplně jiná soutěž z výkonostního hlediska, což poznávají týmy, které tam postoupí. Já jsem si to s Viktorkou zažil před třemi lety, kdy jsem jako asistent byl u postupu. Proto víme, jak obrovský skok to je a chceme jít do ligy připraveni jak po stránce ekonomické, tak finanční. Pokud bychom měli bojovat o postup, znamenalo by to neprohrát ani jedno z těchto dvou utkání, které nás čekají, udržet stávající kádr a minimálně o dva hráče jej doplnit.

Na začátku sezony mohli fanoušci sledovat neobvyklý jev - poslední tři místa druhé nejvyšší soutěže patřila pražským týmům. Vy jste se již od sestupu vzdálili, Bohemians a Vltavín ale ne. Jak vidíte šance těchto dvou týmů na záchranu?

Myslím si, že šanci určitě mají, protože Fotbalová národní liga je v tuto chvíli strašně vyrovnaná soutěž, což se potvrdilo v minulém kole, kdy papírově slabší týmy porazily ty papírově silnější. Každý opravdu může porazit každého, vždyť Sokolov prohrál 4:0 na Vltavínu. Oba týmy ale budou potřebovat takový impuls, jaký se dostal nám, tedy bodová minisérie, v níž dvě tři utkání po sobě vyhrajete. Vltavín i Bohemians jsou nepříjemné týmy, které spoléhají na svou bojovnost a hrají nebezpečně hlavně doma. Podmínkou pro jejich vzestup ale je nějaká šňůra výher, která při vyrovnanosti tabulky znamená velký posun.

Patříte ke střelecky aktivnějším týmům. Sedm z vašich dvaceti branek ovšem vstřelil Radek Voltr, který přišel na půlroční hostování bez opce z Hradce Králové. Usilujete o prodloužení jeho hostování, či máte připravenou záložní variantu?

S Radkem Voltrem jako trenér počítám, protože jsem si jej sem do Viktorky vytipoval. Věděl jsem, že je to ten hráč, který nám svou chladnokrevností v zakončení může výrazně pomoci, což ostatně potvrdil. Já jako trenér jsem s hráčem domluvený, i sám hráč má zájem tady na jaře pokračovat a co jsem mluvil se sportovním ředitelem, tak oba kluby jsou na jeho jarním působení u nás domluvené. Jinak alternativy samozřejmě připravené máme a budeme posilovat, i když tu Radek Voltr zůstane, o čemž jsem skálopevně přesvědčen. Rád bych do týmu přivedl ještě jednoho útočníka pro jarní část soutěže.

Jméno asi neprozradíte...

Ne. Můžu ale říct, že se jedná o hráče z pražského ligového týmu, který by měl přijít na půlroční hostování.

V nejbližším kole míříte do Sezimova Ústí, kde se proti Vám postaví trenér měsíce září a jeden z vašich předchůdců na Žižkově Roman Nádvorník. Táborsko je nejlepší v domácím prostředí, vy zase bodujete hlavně venku. Jak budete k tomuto utkání přistupovat?

Pro nás je to v tuto chvíli takzvané bonusové utkání. My jsme si pro podzimní část sezony dali cíl získat dvacet bodů, což se nám po vítězství nad Pardubicemi podařilo a nastávají teď pro nás dvě utkání, kterým já říkám plusová. Táborsko hraje v tuto chvíli o postup, povinnost mu velí vyhrát a je tím pádem pod tlakem. Jedeme tam s cílem zvítězit, potrápit toho soupeře hlavně z brejkových situací, protože víme, že se bude tlačit dopředu a na nás také bude, abychom si pohlídali jeho nebezpečné standardní situace. Od toho souboje jinak očekávám to, že se střetávají dva týmy s aktuálně nejlepší formou ve Fotbalové národní lize včetně Varnsdorfu a utkání by tak mělo být zajímavé pro diváky se spoustou šancí. V tomto utkání můžeme jenom získat a tak budeme hrát uvolněně.

Na závěr opusťme přítomnost a podívejme se do budoucnosti. Čeho chcete ve své trenérské kariéře dosáhnout?

Když jsem ve dvaceti letech začínal trénovat, tak jsem si řekl, že bych rád jednou trénoval prvoligové mužstvo. Této mety se držím po celou mou skoro šestnáctiletou trenérskou kariéru.

Jak byste zvažoval své další působení na Žižkově, kdyby během zimní přestávky přišla lukrativnější nabídka, například z Gambrinus ligy?

To je velmi hypotetická otázka. Momentálně je to postavené tak, že jsem Žižkovu vděčný, protože mi dal v tomto relativně malém trenérském věku šanci působit jako hlavní trenér u druholigového týmu a v tuto chvíli vím, že mám Žižkovu co vracet. A to nejenom za to, jakou mi dali šanci v létě, ale také za to, jak se tu ke mě po začátku sezóny chovali. Když se nám nedařilo, stále mi věřili a nesešli z té cesty, kterou jsme si nastavili. Za takovou nabídku bych byl samozřejmě strašně rád, ale ze Žižkova bych nerad utíkal.