Vážení přátelé, příznivci a fanoušci Baníku Ostrava, vcházíme do čtvrtého roku našeho společného soužití a pokud bychom podléhali hysterii některých médií a nenávistným diskuzím na sociálních sítích jisté části fanoušků, mohli bychom téměř podlehnout dojmu, že se jedná o poslední rok v historii Baníku. Realita je však naštěstí diametrálně odlišná a proto Vás do roku 2015 vítám tímto, ne možná úplně svátečně laděným, ale o to otevřenějším a upřímnějším novoročním proslovem.
Smutný začátek
Začátek roku přinesl Baníku nenahraditelnou ztrátu. Po velmi rychlém a fatálním zhoršení své dlouhotrvající nemoci nás navždy opustil výkonný ředitel Baníku Pavel Lasák. Při záchraně klubu odvedl pod tlakem věřitelů obrovský kus neuvěřitelně náročné práce. Baník mu to nikdy nezapomene...
Libor Adámek a Tomáš Petera
Do roku 2014 jsme také vstoupili s významnou změnou v akcionářské struktuře. Z Baníku odešel akcionář Libor Adámek, který stál u záchrany Baníku tím, že v roce 2011 koupil Bazaly od Baníku. Po prodeji Bazalů městu v roce 2013 si Libor Adámek vyplatil veškeré své pohledávky u Baníku včetně úroků a naše další společné působení již nebylo možné. Proto jsme se dohodli na tom, že do konce roku jeden z nás odkoupí od druhého poloviční podíl v klubu. Libor Adámek této možnosti nevyužil a já tedy od něj jeho akciový podíl za jím stanovenou cenu odkoupil. Libor Adámek tedy z klubu nebyl vyštván, jak občas spekuluje část fanoušků, pouze zhodnotil svou investici a rozhodl se Baník opustit.
Po našem společném dvouletém působení v Baníku však zbyly také neurovnané vztahy s předcházejícím majitelem Tomášem Peterou. Při koupi Bazalů v roce 2011 uzavřel Libor Adámek s Tomášem Peterou dohodu, že budou společně participovat na výnosu z jejich prodeje. V momentě, kdy se nejen celá transakce, ale zároveň celý Baník ocitl na hraně (ne-li za hranou) krachu, došlo také k prodeji akcií Baníku. Vznikl tak propletenec vzájemných závazků, kde si obě strany nárokovaly vysoké částky v rámci desítky sporů.
Jako i ve všech ostatních případech, i tentokrát jsem preferoval dohodu před nekonečnými soudními spory. Proto jsem s Tomášem Peterou po téměř ročním jednání uzavřel dohodu o narovnání, která definitivně řeší všechny vzájemné nároky. Baník navíc obdrží finanční kompenzaci v řádu miliónů korun ročně po dobu tří let. Celkový finanční přínos Baníku z tohoto narovnání se blíží 30 miliónům korun.
Rok s novými hráči
Do roku 2014 jsme také vstoupili rovněž s významnými změnami na poli sportovním. Po téměř 10 letech se vrátila trenérská ikona klubu František Komňacký a zároveň došlo k zásadní obměně kádru. Kádr opustila desítka hráčů a nově příchozí hráče Narha, de Azeveda, Štěpána, Mensaha, či Lindpereho doplnilo na české poměry nebývalé množství vlastních odchovanců. Rázem se z Baníku stává perspektivní tým s nemalým potenciálem.
Výkonnostně šel Baník nahoru, ale kýžené body k záchraně to bohužel neneslo. Proto jsme sáhli k bolestivému kroku,odvolání trenéra Komňackého, abychom týmu dodali ten fotbalově osvědčený „impuls“. Výsledkem bylo až zázračné zmrtvýchvstání a konečné 10. místo v tabulce. Je zřejmé, že velký podíl na záchraně má i trenér Komňacký a za to mu patří ještě dodatečně dík.
Kruté následky řádění
V průběhu jara došlo rovněž k incidentu, který měrou nejvyšší ovlivnil atmosféru na Bazalech pro zbývající část roku. Dnes již mnohými zapomenutá řež při zápase se Spartou přinesla Baníku kromě statisícových pokut také penězi nevyčíslitelné ztráty. Tvrdá opatření FAČR včele s povinným adresným ticketingem spustila lavinu protestů ze strany Ultras, kteří se mimochodem aktivně podíleli na sparťanském průšvihu. Přes všechny naše chyby pramenící zejména z časového presu na zvládnutí požadovaných opatření, je pro nás zarážející a nepřijatelné nepřátelství části fanoušků. Přechází v otevřenou nenávist vůči vedení klubu a apriorní negování všeho, co se v Baníku děje.
Kauza Svěrkoš
Je zřejmé, že nenávistnou atmosféru silně podněcuje také kauza Svěrkoš. Václav Svěrkoš toho v minulosti bezpochyby ve fotbale a v Baníku hodně dokázal. Mohl toho ale dokázat určitě ještě mnohem více a to i v současném Baníku, kdyby jeho chování a životospráva byly v souladu s životem profesionálního sportovce.
Pro vedení Baníku bylo jeho letošní vystupování za hranou a rovněž hlavní partneři klubu, při znalosti jeho přístupu, již dále odmítali přispívat na jeho luxusní plat. Ve věci exekuce, kterou Svěrkoš podal na Baník v létě, se držíme doporučení našich právníků a do uzavření celé kauzy u soudu ji nebudeme komentovat.
Svědík nemůže být hlavním trenérem Baníku
Příležitost, kterou od Baníku před jedním a půl rokem dostal nelicencovaný trenér Martin Svědík, bohužel z větší části nevyužil. Ryze fotbalové aspekty, zejména nevyužití ofenzivního potenciálu týmu, jsme již uvedli v oficiálních prohlášeních. Statistické údaje, stejně jako soudné oko hysterií nepostiženého diváka, nám musí dát za pravdu.
Z hlediska těch nefotbalových aspektů však hlavní trenér Baníku musí být také vzorem pro hráče při dodržování pravidel, v komunikaci a loajalitě ke klubu. Svým přístupem k některým hráčům, který v několika případech překročil únosné meze vztahu hráč – trenér, možná mohl získat jejich krátkodobé sympatie, ale nikoli dlouhodobou přirozenou autoritu. V těchto bodech ještě Martin Svědík bohužel nedozrál a proto nemůže v tuto chvíli ani po získání profi licence převzít A tým Baníku.
Jak je to s prodejem hráčů
Další hysterie se rozpoutala ohledně údajného „výprodeje hráčů“. Každý klub ve svých příjmech počítá s prodeji hráčů. Baník v letech 2000 až 2011 prodal hráče za cca tři čtvrtě miliardy korun. Přesto málem zkrachoval a skončil se sekerou přes sto miliónů. Příjmy z prodejů tehdy činily více než 50% všech příjmů klubu. Při stavu hráčského kádru, který jsme v roce 2012 přebírali, bylo zřejmé, že polovinu příjmů z prodeje hráčů reálně nedosáhneme.
Proto jsme museli razantně navýšit příjmy z reklamy a od sponzorů, což se podařilo a z prodejů hráčů pro léta 2012-15 jsme počítali s pouhou 1/6 z celkových příjmů, tedy 50 miliony korun za tři roky. I se dvěma čerstvými přestupy v minulém týdnu jsme získali za poslední tři roky z prodejů hráčů necelých třicet miliónů korun. Je skoro zázrak, že jsme Baník i za těchto podmínek a při splácení obřích dluhů ufinancovali a navíc dnes disponujeme kádrem, který je výrazně kvalitnější,perspektivnější a tudíž i finančně mnohem hodnotnější než před třemi lety.
Janko Greguš a Honza Baránek
Neodpustím si malou poznámku ještě k oběma odcházejícím hráčům. Již v létě byl ze strany Jablonce a Plzně velký tlak na jejich přestup. Tím, že jsme půl roku odolali, přistane do baníkovské pokladny minimálně dvakrát tolik peněz. Oba přestupy jsou však trochu z jiného soudku.
Jankovi Gregušovi bude za pár dní čtyřiadvacet a již svým ročním angažmá v Anglii dal jasně najevo, jaké jsou jeho ambice. Po intenzivní roční práci našeho mezinárodního manažera Davida Baldy bylo navíc jasné, že z Baníku do svých pětadvaceti těžko zrealizuje přestup, který by jemu i Baníku stál za to. Proto byla rychlá a velmi výhodná nabídka Jablonce výhrou pro všechny. O tom,že jeho místo kvalitně nahradíme, nepochybuji.
Honza Baránek podle mého názoru mohl naopak se svým přestupem ještě chvíli počkat, minimálně do letního finále EURA do 21 let. Svoji cestu si však vydláždil se svými agenty sám a mě jen mrzí, že si na sociálních sítích vymýšlí nepravdy o některých detailech svého přestupu a má potřebu se vymezovat vůči lidem, kteří mu ve velkém fotbale dali šanci.
Vážení Baníkovci!!!
Po štědrovečerní večeři jsem do baníkovské pokladny vložil tři kapří šupiny. Jednu za sponzory, většinou mé dlouholeté obchodní partnery, aby se nám stále dařilo naplňovat polovinu rozpočtu. Jednu za město Ostrava, aby nás nadále podporovalo s výchovou mládeže a zabezpečení sportovní infrastruktury, poněvadž bez toho bychom, stejně jako ostatní sporty v Ostravě, nemohli existovat. Třetí šupinu jsem vložil za investory a potenciální nové akcionáře, jejichž zájem při stoupající agresivitě části fanoušků začal chladnout...
Pojďme se však dívat dopředu. Ať se to některým líbí nebo ne,Baník urazil za poslední tři roky obrovský kus cesty. Ještě nedávno byl zaživa pohřbívaný, a to jak sportovně, tak ekonomicky. Možná že právě toto až zázračné zmrtvýchvstání někomu může ležet v žaludku. Buďme však, zejména v této době bilancování,velkorysí, pozitivní a zachovejme si zdravý úsudek.
Baníku přeji ze všeho nejvíce, aby už nemusel dělat nepříjemné kroky zanechávající pachuť z dlouho se hromadících problémů. Přeji mu sjednocení na všech frontách, v klubu i vně, lepší vzájemnou komunikaci, vzájemný respekt a loajalitu ke značce Baník. I přesto, že fotbal zatím není prostředí pro salonní gentlemany,věřím stále, že slušnost není slabost a pojďme si všichni užít poslední půlrok na Bazalech. Vždyť chyběl malý kousek a Bazaly by nebyly vůbec!!!
Sdružení Baník Baníku a jeho odnožím přeji, aby se také sjednotilo v názoru co je vlastně jeho posláním a jeho hlavním cílem. Místo nevraživosti se pojďme konstruktivně bavit o zakládajícím fondu baníkovských legend, o důstojném rozloučení s Bazaly, či o spolupráci při náborech mladých baníkovců. My jsme na to připraveni.
Všem Vám přeji do roku 2015 hlavně zdraví, pevné nervy, osobní statečnost pro důležitá životní rozhodnutí a spoustu společných zážitků a úspěchů s Baníkem!!!
Petr Šafarčík PF 2015