20. 9. 2013
Vyzkoušejte vzrušující lov kaprů z hladiny, je to zábavnější.
Během teplejších měsíců, kdy očekávám, že ryby (a nemusí to být jenom kapři) budou na hladině aktivní a že záběr s největší pravděpodobností přijde právě z hladiny, se vždy ujistím, že mám s sebou veškeré potřebné náčiní. To se skládá z prutu, podběráku, krabičky na doplňky a bižuterii, kbelíku s různými druhy plovoucích nástrah a hladinových splávků. Lov z hladiny ale není vymezen jenom letním obdobím. Za vhodných podmínek z ní ryby krásně žerou i na jaře a na podzim. Budete překvapeni, ale některé své nejúspěšnější hladinové vycházky jsem nezažil odpoledne nebo navečer, ale brzy ráno. Někdo rád používá klasická kulová plovátka nebo samotný háček, v mém pojetí však budete potřebovat řadu plovoucích splávků. Rád navazuji splávek o střední gramáži, který je víc něž dostatečně těžký, abych dohodil na požadovanou vzdálenost. Můžete také použít některý z řady stabilizačních plovoucích splávků s delší tyčkou, které se hodí, pokud jsou na hladině vlny.
Montáž a vnadění.
Rád chytám se sestavou, kde vzdálenost háčku od splávku je mezi 180 až 240 cm. Jakákoli kratší vzdálenost by mohla být rybám podezřelá. S delšími návazci se zase špatně nahazuje. Je to celé o tom předložit nástrahu rybám tak přirozeně, jak jen je to možné. Rád krmím několika druhy návnad a v mém kbelíku nesmí chybět psí a kočičí granule. Často si však vystačím s obyčejným pečivem několika druhů. Věřím, že ryby jsou méně podezíravé, když se krmení skládá z více různých tvarů a velikostí návnad. Důvěru v nich samozřejmě vzbuzuje i delší vnadění bez nahození prutu, což samozřejmě někdy není jednoduché vydržet. Pro zakrmení je nutný kvalitní robustní prak.
Nástraha.
Pro tvrdé nástrahy preferuji použití peletových kroužků nebo vlasového návazce s použitím velmi krátkého vlasu tak, že nástraha je velmi blízko obloučku háčku, aby co nejvíce zakrývala háček. Nástraha musí být provrtána, abyste ji mohli protáhnout na vlas. Jděte v létě chytat z hladiny. Může to být jedna z nejvíce vzrušujících věcí, které u vody uděláte.
Autor: Harry Charrington, připraveno ve spolupáci s časopisem Kajman