Jak na „rusáky“. Konec léta a podzim je pro lov nejlepší období.
Loví se hlavně ze dna
Přestože je amur na některých vodách hojnou rybou, jeho úlovky jsou většinou náhodné. Nemusí tomu tak ale být vždy. Na jeho lov se totiž můžete specializovat. Amur je v porovnání s našimi původními druhy ryb teplomilný (teplotní optimum vody je pro něj okolo 25 °C). Ideální k jeho cílenému lovu tak je období, kdy je voda nejteplejší, tedy v průběhu léta a na začátku podzimu.
V zásadě je lovíme ze dna (na položenou, feeder či plavanou), nebo "na mlaskačku" z hladiny. Lov ze dna je univerzálnější a loví se tak větší jedinci. Dobrým tipem je místo dlouhodoběji masivně vnadit (amur je vyhlášený svojí žravostí) a v průběhu lovu nástrahu trochu přizvednout o pár centimetrů nad krmení.
K přizvednutí se používá korek, pěna, polystyrén či například speciální plovoucí nástrahy. Lov z hladiny je velmi akční, ale jsme při něm víc závislí na rozmarech počasí (nejefektivnější je obvykle za teplých dnů). Dobrými hladinovými nástrahami jsou pečivo nebo části rostlin.
Na nástrahy živočišného původu moc nezabírá
Pro lov těchto ryb je velmi důležitá nástraha. Při nástrahách živočišného původu je naše naděje na ulovení amura malá.
Vzpomínám si sice, že nám na jednom italském kanále nejlépe fungovaly masové příchutě boilies. To byla však spíše výjimka než pravidlo. "Zmutovaní" amuři si tam z nějakého důvodu velmi oblíbili škeble, kterých tu bylo mimořádné množství.
U nás doma uděláte mnohem víc slávy s ovocem (mirabelky, třešně), kukuřicí nebo tygřím ořechem. Nevýhodou partiklových nástrah je malá selektivita.
Někteří rybáři proto přísahají na účinnost speciálních boilies sestavených pro lov amurů, jiní je považují spíše za další z nástrah na rybářské peněženky a ne na amury. V těchto kuličkách jsou výrazně zastoupeny rostlinné složky a vyrábí je různé firmy včetně českých výrobců. Nastražujeme je na vlasový přívěs pod menší háček.
Pomůže okamžitý zásek
Záběr amura bývá opatrný. Často se projeví jenom chvěním špičky feederu nebo "padákem" a následným poskakováním swingeru. Na to musíme reagovat okamžitým zásekem. Amur se pak mnohdy nechá snadno přitáhnout ke břehu. Je však pověstný tím, že jakmile "ucítí" břeh, vydá se do energického výpadu. Pokud na to nejsme připraveni, ryba dokáže v ten moment souboj ukončit.
Tyto výpady se mohou několikrát opakovat. Amur je totiž jednou z ryb, která do souboje dává úplně všechno. To pro něj může být velmi nebezpečné zejména v málo okysličené teplé vodě. V takových podmínkách musíte amura při pouštění rychle vrátit zpět do vody.
Tam ho držet hřbetem nahoru a trpělivě čekat dokud se sám nedokáže zanořit do hloubky a neodplave. Někdy to trvá třeba čtvrt hodiny. Pokud nemáte na navijáku dostatečně silný vlasec, abyste souboj s amurem zbytečně neprotahovali, raději si na jejich lov nechte zajít chuť. Ohrožovali byste je tím na životě a ti největší amuři by s vámi stejně udělali krátký proces.