Ač léto nebývá pro lov velkých kaprů optimální, letos se roztrhl pytel s úlovky, které mají ambice ohrozit stávající světový rekord. Do hry opět promluvil revír na Balatonu. Za nejlepší termín pro lov nejtěžších kaprů bývá považováno jaro, než se kapři vytřou. Výborný je i pozdní podzim, kdy kapři aktivně vyhledávají potravu a vytvářejí si tukové zásoby na zimu. V obou těchto termínech mají maximální hmotnost. O výjimkách jsme se mohli přesvědčit letos na začátku léta. Chytily se totiž ryby, které měly být již dávno vytřené a jejich hmotnost byla přímo famózní. Světový rekord se v posledních letech velmi rychle vyvíjel. Kdysi byli považováni za nepřekonatelné kapři o hmotnosti okolo 30 kg, ale v roce 2012 byl na maďarském revíru Aqua chycen kapr vážící 46,1 kg. Angličané lovící na francouzských vodách tak přišli o světový rekord, který se tak stěhoval do rukou rakouského rybáře Romana Hankeho, jenž uspěl 2. června 2012.
Tato hmotnost nebyla od té doby překonána, ale několikrát se jí rybáři přiblížili. Velký úlovek byl zaznamenán i letos. Britský rybář Scott Phillips totiž v červnu 2014 chytil na jezeře Graviers zřejmě druhého nejtěžšího kapra na světě (44,9 kg), známého pod jménem Scar fish. Scott k tomu řekl: "V půl jedenácté večer se mi rozpištěl hlásič. Šlo o prut, který jsem dal na nové místo. Skočil jsem do lodi a rychle se dostal do přímého kontaktu s rybou. Po zhruba 25minutovém souboji ve tmě mi kapr dal signál, že je připraven na podebrání, které se naštěstí podařilo." Kapr zabral na krevetové boilies na blowback montáži z fluorocarbonu. Ale to ještě nebyl pro letošní červen konec. Opět promluvil revír, který drží světový rekord. Na jezeru Aqua v Maďarsku totiž byl chycen čtvrtý nejtěžší kapr světa, který vážil 44,45 kg. Šťastným lovcem byl Angličan Derek Fell. Je to tak již druhý ulovený kapr přes 44 kg na začátku letošního léta. A pak že léto není na ty nejtěžší kapry moc dobré.
Třešně se v sezoně dají koupit takřka v každém obchodě s potravinami, ale pomalu za cenu kvalitního boilies. Šťastnější jsou tedy ti rybáři, kteří vědí o třešňovém stromu poblíž svého bydliště. Nenechávejte ležet ani přezrálé třešně spadané na zem. Budou se vám hodit na krmení. Z hlediska stupně zralosti mají ryby rády přezrálé třešně i třešně ve stadiu zralosti. Ty méně zralé ale lépe drží na háčku, proto s nimi chytáme nejčastěji. Pokud se řekne třešeň, představí si staří rybáři tlouště. Nelovíme na ně ale jenom je. Býložravými choutkami jsou vyhlášení i amuři, kteří jsou navíc stavbou těla tloušti trochu podobní. Nejednoho rybáře tak v průběhu zdolávání zmátli. Ti později zjistili, že místo rekordního tlouště zdolávají amura střední velikosti. Mezi další úlovky na třešně patří kapři a ostroretky. V letním období tlouště hledejte na rozhraní silnějších proudů a táhlejších partií, nebo v podjezí apod. Při lovu na položenou a na cit, pouze s pár bročky na vlasci, v místech s nízkým břehovým porostem (a nedostatkem míst k maskování rybáře) prolovujte nadějná místa jedno po druhém vždy směrem po proudu. Nástraha je unášena proudem k rybám. Na každém dalším místě tak nástraha připlouvá k rybám netušícím přítomnost lovce. Samozřejmě lze s třešněmi chytat i na plavanou, která má tu výhodu, že můžeme lovit i ve sloupci, což může být někdy účinné, nebo klasickým feederem a místo si předvnadit. Je ovšem dobré volit dostatečný odstup rybáře od předpokládaného místa záběrů. Při lovu tlouště více než u většiny ostatních ryb platí heslo "Krčit se, krčit se, krčit se". Třešeň nejlépe nastražíte na háček velikosti č. 1-2. Pouze ji roztrhněte, aby lépe pouštěla šťávu do vody – a vypeckujte ji kvůli lepšímu napichování. Upřednostňujte háček se silnějším drátkem, na kterém třešeň lépe drží (takový háček třešeň nerozřeže tak snadno jako háček z drátu tenčího). V případě, že ryby třešně strhávají, nebo záseky nesedí, lze buď nastražit na menší háček či ji celou háčkem několikrát prošít. Teoreticky lze použít i dvojháček či trojháček. Také se může hodit místa si předkrmit pár hodin před lovem, několika hrstmi třešní, a vzbudit tak u opatrných ryb důvěru. Pro třešně mají skutečně slabost zejména tloušti nadprůměrných velikostí. Mnoho trofejních tloušťů přes 60 cm se ulovilo právě v černu a červenci na třešeň. Na zdánlivě mrtvém revíru tak můžete chytat velké ryby. Vyrazte tedy k vodě a potvrďte si, že v době, kdy jsou v sadech třešně zralé, se stávají fantastickou nástrahou.