Jdi na obsah Jdi na menu

Nejlepší fotky z dovolené.

Držení a nastavení

Nutným základem pro povedený snímek je pevná ruka. Zapomeňte na to, že budete fotit s digitálem v natažené ruce, kterou zároveň zmáčknete spoušť. To je nejlepší cesta jak mít kartu plnou rozmazaných snímků, které patří do koše. V natažené ruce nemá fotoaparát žádnou oporu a při stisknutí spouště se zákonitě změní jeho pozice vůči snímanému objektu.

Ta přesně takto by držení nemělo vypadat

Tak přesně takto by držení nemělo vypadat

Osvědčené je držení v obou rukách, s lokty zapřenými o hrudník, kdy vytvoříte poměrně stabilní základnu. V případě, že fotografujete na výšku, pak uchopte kompakt do jedné ruky a druhou rukou obemkněte zápěstí ruky s fotoaparátem. U digitálních zrcadlovek je držení jasné, pravá ruka drží tělo a levou rukou držíte objektiv při současném podepření těla dlaní. Tak dosáhnete velmi stabilní pozice, zvláště při zapření loktů o hrudník.

Před samotným fotografováním nezapomeňte na kontrolu nastavení digitálu. Používejte vždy nejvyšší dostupné rozlišení, každý přístroj umožňuje nastavit i nižší rozlišení je to však zbytečné, protože snímek můžete zmenšit v počítači, kde dosáhnete lepších výsledků. Pokud umožňuje digitál snímar do RAWu, využívejte této funkce, snímá-li přístroj jen do JPEGu, pak zvolte nejvyšší kvalitu obrazu s nejmenší kompresí.

U citlivosti obvykle platí, že nižší je lepší. U novějších digitálů však nejsou problematické ani vyšší citlivosti. Vyzkoušejte si ale, jaké maximální ISO vám ještě vyhovuje po stránce obrazové kvality a zvolte jeho hodnotu jako maximum při automatické citlivosti. Tzv. Auto ISO je praktické, zvláště když jej omezíte shora zvolenou hodnotou.

Podobný snímek může být laděn do teplých či studených odstínů podle vyvážení bílé

Podobný snímek může být laděn do teplých či studených odstínů podle vyvážení bílé

Nejproblematičtější a zároveň velmi důležité nastavení je vyvážení bílé. Automatika je ve většině případů spolehlivá, ovšem v nejnevhodnější okamžik zapracuje špatně. Naučte se také rychle změnit vyvážení bílé, případně jej nastavit ručně, pro tyto případy se hodí např. bílý ubrousek, papírový kapesník anebo vizitka, která vydrží nějaký ten den v kapse neporušená.

Přeprava

Při cestování je samozřejmě důležité dobře techniku ochránit, podle toho kam a jak pojedete, si také techniku zabalte. V ideálním případě by měla být technika včetně všeho příslušenství v jednom bytelném zavazadle – fotobatoh, větší brašna – které doplníte menší fotobrašnou pro přenášení pouze části vybavení např. na výlety apod.

Při cestování autem volte místo, kde bude zavazadlo v bezpečí, chráněné před sluncem a zároveň dostupné. Ideálním může být zem pod nohami spolujezdce na zadních sedadlech. Máte-li děti v sedačkách, pak je toto místo zcela bezpečné. Pouze při opuštění vozu nezapomeňte brašnu přikrýt anebo si ji vezměte s sebou.

Kompletní technika přehledně na jednom místě - doplníte pouze malou brašnou

Kompletní technika přehledně na jednom místě - doplníte pouze malou brašnou

Poletíte-li letadlem, rozhodně mějte techniku při sobě a nenechávejte ji v zavazadlovém prostoru – nikdy nemáte stoprocentní jistotou, že kufry dorazí. Alternativně můžete rozdělit vybavení a to méně nákladné vložit do velkých kufrů. Nezapomeňte před odbavením zkontrolovat velikost a hmotnost příručního zavazadla (fotobrašny) a počítejte s tím, že v některých zemích budete muset vytáhnout a ukázat z bezpečnostních důvodů  tělo i tak objektiv.

Příslušenství

Základní příslušenství v podobě paměťových karet, akumulátoru, nabíječky a objektivů je samozřejmostí. Rozmyslete si však, zda je potřeba s sebou brát velký stativ, odrazné desky či externí blesk. Jistě, není horší pocit, než když některou věc potřebujete a nemáte ji po ruce, na druhou stranu při cestách to může být zbytečná zátěž.

Určitě si nezapomeňte přibalit větší množství paměťových karet, spoléhat na jednu kartu není zrovna ideální, když o ni přijdete, tak přijdete o všechna data a navíc nebudete mít na co fotit. Nepodceňujte také zálohování v průběhu dovolené, přibalte si proto čtečku karet nebo alespoň kabel k fotoaparátu. Jestliže s sebou berete notebook nebo databanku, je zálohování jednoduché. V opačném případě si vytipujte ještě doma server, na který byste mohli fotky zálohovat přes internet a doma si je v případě problémů stáhnout.

Rada na závěr?

Není nic horšího než přivést si z dovolené tisíce snímků a snažit se je nějak zpracovat. Proto pokud možno promazávejte fotky již na dovolené. S neostrými a špatně zkomponovanými fotografiemi hned pryč. Abyste se ale nemuseli každý den probírat množstvím špatných fotek, využívejte kontroly snímku na displeji hned po vyfocení. Je to jedna z největších výhod digitálu oproti analogové cestě. Bude-li snímek špatný, můžete jej navíc vyfotit ihned znovu a lépe.

Autor: Petr Březina