Jdi na obsah Jdi na menu

Jak vybrat digitální zrcadlovku.

Každý, koho focení chytne, se dříve nebo později setká s problémem, jak vybrat digitální zrcadlovku. Nabízím pár přehledných rad pro začátečníky i pokročilé kompaktáře, kteří zvažují koupi tohoto fotoaparátu. Zrcadlovka je pokročilý nástroj, který vám pomůže ke krásným fotografiím. Jakou značku si vybrat a co vše je potřeba vzít v úvahu?

 

 

Proč si vybrat zrcadlovku?

Jak vybrat digitální zrcadlovku

 

Je mnoho důvodů proč zvolit mezi řadou fotoaparátů na trhu právě zrcadlovku. Pokud čtete tento článek, jistě jste se už o nich přesvědčili nebo o nich slyšeli. Zrcadlovka je nástroj ke kreativnímu vyjádření v oblasti fotografie (tohle se o kompaktu říct nedá).

Umožní vám nastavit všechny parametry podle vaší volby a nebude vám rozhodně stát v cestě. Mezi zvláště žádoucí funkce patří kontrola nad hloubkou ostrosti (krásně rozostřit pozadí) , kontrola nad časem (rozmazaný vodopád) a další.

 

Varování na začátek

Ne, nechci vás od koupě zrcadlovky odrazovat, ale protože znám pár lidí, co si za pár (desítek) tisíc pořídili zrcadlovku a teď jim leží ve skříni (“protože je nějak moc těžká a nechce se mi s ní tahat!”), chci vám jen ušetřit těch pár (desítek) tisíc pro všechny případy…

 1. Především zvažte, jestli opravdu budete ochotní se se zrcadlovkou nosit na výlety a dovolené nebo i jen na procházku. Brašna houpající se na rameni je přeci jen trochu nepohodlná.
 2. Zvažte, jestli budete chtít studovat manuály nebo tutoriály a učit se nastavovat zrcadlovku i jinak než na “Auto”. Auto+ JPEG je pohodlná volba, ale v tom případě ztrácí zrcadlovka tak trochu svůj smysl.

Vzhledem k tomu, že jste dočetli až sem a nenechali se odradit, jdeme na věc! Jak si vybrat tu správnou zrcadlovku právě pro vás?

Canon, Nikon, Sony, Olympus?

Trh se zrcadlovkami je široký, pro každého se něco najde. Největší podíl na něm mají dva mocní rivalové Canon a Nikon. Kvalitou, cenou a nabídkou jeden druhému neustále šlape na paty. Za nimi se drží poněkud v pozadí ostatní výrobci digitální fototechniky, kterým se zatím nepodařilo velkou dvojku dostihnout. Občas přijdou s nějakou “převratnou” inovací, ale zatím to žádnému nepomohlo pokořit trh s DSLR (Digital Single Lens Reflex – Digitální zrcadlovka).

Seznam výrobců digitálních zrcadlovek:

Canon-EOS 1100D

Canon EOS 1100D

 • Nikon a Canon – ovládají trh digitálních zrcadlovek. Nabízejí širokou škálu jak těl tak objektivů a příslušenství. Také další výrobci jim jdou na ruku a vyrábějí kompatibilní příslušenství pro tyto dvě značky. Nemůžete volit špatně, pokud se rozhodnete pro jednu z nich, i když mezi jednotlivými modely těl i objektivů jsou velké rozdíly, které se odrážejí i ve velkém rozpětí cen.

Nejlevnější modely jsou dostupné všem, kvalitní těla vyšší třídy a profi skla jsou ale extrémně drahá. V tom se ostatně příliš neliší od zbylých výrobců.

 • Fujifilm – od roku 1999 vyvíjí a zdokonaluje digitální senzor Super CCD s velkou slávou jej dali i do své zrcadlovky S5, po které se ale slehla zem. Nyní se Fujifilm soustředí spíše na vývoj vyšší třídy kompaktů.
 • Sigma – přišla s průkopnickým senzorem Foveon, který dala do svých zrcadlovek. V důsledku jiné skladby pixelů (jsou ve třech vrstvách) dosahuje senzor nízkého efektivního rozlišení (má málo megapixelů). V tomto ohledu není Sigmácká zrcadlovka moc zajímavá. Jinak je to ale s její optikou. Objektivy Sigma najdeme v širokém výběru a v příznivém poměru ceny a kvality.
Olympus-E620

Olympus-E620

 • Olympus – Zrcadlovky Olympus mají menší rozměr digitálního čipu – 4/3, než je pravidlem u ostatních značek, a přesto nejsou ani levnější ani lehčí. Při průzkumu modelů dostupných v předních fotoobchodech jsem našla 1 zrcadlovku Olympus oproti 40 kusům zrcadlovek (a jejich setů) od Nikonu a Canonu. V takovém případě nevidím důvod k preferenci této značky. Optiku ZUIKO mají sice kvalitní, ale opět ne zrovna levnou. S takovou asi velkou konkurenci na poli DSLR neporazí.
 • Pentax - kdysi prvotřídní výrobce analogových zrcadlovek, začal v digitální éře hodně ztrácet podíl na trhu, i když stále existuje skupina skalních příznivců a srdcařů. Je škoda, že se Pentax nedokázal více vklínit mezi dva giganty Canon a Nikon a nevnesl na trh více pestrosti. Jeho zrcadlovky (těla) jsou, zdá se, v dobrém poměru cena/kvalita a navíc mají těla se stabilizací, čímž se dá ušetřit za stabilizované objektivy. Na druhou stranu Canon a Nikon nabízejí širší volbu objektivů a příslušenství, takže volba Pentaxu je hodně o subjektivní sympatii.
  Sony-Alpha-900

  Sony Alpha 900

 • Sony - nejprve ve spojení s Konica Minolta a poté samostatně se Sony pustil do výroby DSLR. Objektivy na DSLR mají zvláštní bajonet typu A, který nepodporuje kompatibilitu s ostatními objektivy na trhu.

Výhodou ovšem je, stejně jako u Pentaxu, že stabilizace je zabudována již v těle zrcadlovky.

Sony jako výrobce kvalitní elektroniky se snaží vyvíjet různé inovace i na poli digitální fotografie, ale platí zde stále to, že výběr modelů a příslušenství, které nabízí není zdaleka tak široké, jako u dvou největších výrobců.

Jakou značku vybrat?

Jakou značku zrcadlovky si vyberete bude záležet asi nejvíce na vašich osobních sympatiích. Většinou je volba ovlivněná doporučením známých spíše než faktem, že by jeden výrobce předčil druhého kvalitou nebo výrazně výhodnější cenou. Každý typ foťáku má své přednosti a nevýhody, ale jedno je jisté – se všemi máte šanci udělat skvělé snímky! Výsledek záleží totiž nakonec stejně především na vás. Canon a Nikon, to je jistota. Volba ostatních značek pak může být i z důvodu nějakého konkrétního parametru (například stabilizace v těle, zvýšená odolnost proti vodě, mrazu a prachu, lepší video a podobně).

Nezapomeňte – s tělem zrcadlovky kupujete celý systém. Není snadné po čase přecházet na jinou značku, ať už je to z důvodu prodeje kompletního vybavení, tak i z důvodu zvykání si na nové ovládání.

Základní, střední nebo profi třída?

Pro zjednodušení výběru lze rozdělit zrcadlovky do tří kategorií v přehledné tabulce:

Shrnutí srovnání jednotlivých typů fotoaparátů podle váhy a ceny
Model Základní třída Nižší a vyšší střední třída Profi třída
Váha (bez přísluš.) 455 – 550 g 550 – 800 g 800g – 1200g
Cena v Kč 9000,- až 14000,-Kč 14000,- až 40 000,-Kč nad 40 000,-Kč
Funkce Rekreační focení:
 • - Funkce omezené
 • - Tělo s vámi neporoste
 • + Je ale lehká a malá
 • + Je levná
Vážnější amatérská či poloprofesionální práce:
 • + Dostatek funkcí pro vývoj tvorby
 • + K tomuto tělu se hodí i profi objektivy
 • + Kvalita za rozumnou cenu
 • - Těžší a objemnější na nošení
Profesionální práce:
 • + Nejvíce funkcí
 • + Full-frame senzor
 • + Nejkvalitnější výstup
 • - Těžká a objemná
 • - Extrémně drahá
Modely
 • Nikon D3100, D3200, D5100
 • Canon EOS 1100D
 • Sony Alpha A390, A37
 • Pentax K-r
Nižší střední třída:
 • Nikon D90,
 • Canon EOS D600,D650
 • Sony Apha A57
 • Pentax K30

Vyšší střední třída:

 • Nikon D7000, D300s
 • Canon EOS 60D, EOS 7D
 • Sony Alpha A65, A77
 • Pentax K-5
 • Nikon D700, D800, D3
 • Canon EOS 5D MarkII,
 • Canon 1D Mark IV
 • Sony Alpha A900

Parametry digitálních zrcadlovek

Jak vybrat zrcadlovku

 

Pokud jste si určili, do jaké kategorie zrcadlovek budete investovat, stačí porovnat několik vybraných modelů a jejich parametry. Základní parametry budou u všech modelů vždy k dispozici – manuální režim, korekce expozice, bracketing a podobně.

Co se bude lišit je například počet megapixelů, rozsah ISO, kvalita videosekvencí, výklopný displej ano či ne, stabilizace v těle ano či ne, rychlost snímání za vteřinu… V některém z dalších článků se budu věnovat těmto parametrům.

Každá zrcadlovka také padne jinak do ruky. Pro muže s většíma rukama se můžou malé modely hůře držet. Naopak ženě s malýma ruka může být nepohodlná velká zrcadlovka. I to je důležité vědět.

Obrázek: Sen každého profíka: Vlajková loď Nikonu D3X za “krásných” 160 000,-Kč.

Objektiv a tělo

Při omezeném rozpočtu je často nejdůležitější vybalancovat cenu těla zrcadlovky a nákup objektivu(ů) a příslušenství. Volba vhodného objektivu je však kapitola sama pro sebe a nezbývá mi tedy než mu věnovat samostatný článek. Nyní jen stručně:

Co je potřeba vzít v úvahu?

 • Tělo je to, co nám poskytuje důležité funkce
 • Objektiv kreslí obraz jako takový

Je dobré na začátek investovat do co nejlepšího těla a ušetřit na objektivech? Nebo je lepší koupit základní tělo a investovat spíše do objektivů?

Osobně bych se spíše přikláněla k druhé volbě, ale univerzální rada neexistuje. Závisí to hlavně na vašem vývoji do budoucna a na vašem fotografickém záměru. Lépe to snad pochopíte na příkladech:

Příklady jak vybrat zrcadlovku

Požadavek: Jsem začátečník, chci zrcadlovku, ale vím, že jsem trochu pohodlný/á nosit velké brašny. Myslím si, že mi bude stačit focení momentek na dovolené, dětí. Nehodlám se nosit s ničím těžkým, ani se stativem a taky asi nebudu mít čas studovat dlouhé manuály. Uvítám spíše nižší investici.

=> Řešení: V tomto případě bych zvolila malou základní zrcadlovku se setovým objektivem (jeden zoom většího rozsahu). V tabulce je to první sloupeček – základní třída.

Požadavek: Focení bude určitě mým koníčkem. Vyzkoušel/a jsem si focení se zrcadlovkou a vím, jak je velká a těžká. Vím taky, kolik má funkcí a nastavení, což mě neděsí. Naopak, myslím, že je využiju. Chci už na začátek slušnou kvalitu, a počítám s určitou investicí.

=> Řešení: Tady bych to viděla na střední třídu zrcadlovek. Ideální na začátek je Nikon D90, nebo Canon D600 – zrcadlovky z nižší střední třídy do 20 000,-Kč.

Požadavek: Na peníze se nemusím ohlížet a pro co nejlepší kvalitu obětuji své pohodlí. Chci být profík.

=> Řešení: Tahle varianta asi není pro úplné začátečníky, ale spíše pro ty, kteří již mají s focením (i se zrcadlovkou) zkušenost. Pro úplnost ale doporučím některý ze základních modelů profi třídy se senzorem full-frame Nikon D700, Canon 5D Mark II.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář