Jdi na obsah Jdi na menu

Jak na svůj první fotoaparát.

Následující tipy jsou sepsány především pro novopečené majitele digitálních kompaktů – sami jsme si vyzkoušeli práci s kompakty Nikon COOLPIX S6900 a COOLPIX P3500. A protože jsme zvyklí spíš na zrcadlovky, byla to tak i pro nás poměrně nová zkušenost.

Pokud jste si ale pořídili zrcadlovku, čtěte dál – naše tipy se budou určitě hodit i vám. A článek bude minimálně rozcestníkem k dalším článkům, kde najdete užitečné rady pro začátečníky.

Přečtěte si manuál

Asi si říkáte, že to je rada za všechny peníze. Ne, nechceme vás odbýt. Jenom víme, že v (dobře sepsaném) návodu fotoaparátu se skrývá spousta chytrých rad. A to nejen k tomu, jak se samotný přístroj používá, ale i k základům fotografie obecně.

Ale dobrá, pojďme se podívat na naše rady.

Pět základních částí fotoaparátu

Tlačítko On/Off, hledáček/displej, spoušť, tlačítko play pro přehrávání fotek a zoom. Nic víc nepotřebujete. Aspoň pro začátek.

Digitální kompakt - pohled zepředu. Jedním ze základních tlačítek je tlačítko On/Off (3), spoušť (1) a zoom (2). Zdroj: manuál Nikon COOLPIX P3500

Digitální kompakt – pohled zepředu. Jedním ze základních tlačítek je tlačítko On/Off (3), spoušť (1) a zoom (2). Zdroj: manuál Nikon COOLPIX P3500

kompakt 2

Digitální kompakt – pohled zezadu. Další důležitou součástí fotoaparátu je displej (9) a režim play (4), díky němuž si můžete zobrazit pořízené snímky. Zdroj: manuál Nikon COOLPIX P3500

  1. Zapnete fotoaparát tlačítkem nebo páčkou s nápisem On/Off.
  2. Podíváte se do hledáčku nebo pravděpodobně spíš na displej a najdete scénu, kterou chcete vyfotit.
  3. Zmáčknete spoušť a počkejte, až fotoaparát udělá „cvak“.
  4. Voilá. Vyfoceno.
  5. Zobrazte si fotku pomocí tlačítka play a podívejte se, jestli vypadá dobře. Přiblížením můžete třeba zjistit, jestli nejsou obličeje příliš rozmazané a jestli nebude potřeba fotografii pořídit znovu. Špatné fotky rovnou vymažte.

Máte? Pojďme si výše popsaným krokům rozepsat trochu podrobností a podívejme se více do hloubky. Jednotlivé funkce a nastavení fotoaparátu úzce souvisí i se základy fotografie, ty proto nemůžeme ve stručnosti opomenout.

Hlídejte si správnou kompozici

Základem dobré fotografie je dobrá kompozice. To znamená, že záleží na tom, v jakých částech obrazu jsou jednotlivé fotografované osoby nebo objekty. Existují určité zásady, které by měly zajistit, že vznikne líbivá fotografie. Možná máte oko pro kompozici a nebudete o tom muset tolik přemýšlet. Přesto se ale naučte správně komponovat. Zjistěte, co je zlatý řez, a pokud možno se snažte nedělat základní chyby v kompozici.

Mezi časté nešvary patří například středová kompozice nebo fotografování dětí a domácích mazlíčků z nadhledu – přitom lepší je fotit je ve výšce jejich očí.  Stejně tak nezapomínejte držet fotoaparát v rovnovážné poloze nebo ostřit na správná místa.

Pozor při mačkání spouště

Princip pořízení snímku na digitálních kompaktech je jednoduchý. Skládá se ze dvou kroků:

  1. Nejdřív namáčknete spoušť do poloviny.
  2. Poté spoušť mírně domáčkněte.

Co se děje při namáčknutí? A co potom?

Při namáčknutí spouště nastaví fotoaparát během chvilky základní expoziční parametry – clonu a čas (podrobnosti níže) a zároveň zaostří. Jakmile bude hotový, domáčkněte spoušť a fotoaparát pořídí fotografii.

Při mačkání spouště nepoužívejte hrubou sílu, fotoaparát se rozechvěje a výsledná fotka může být rozmazaná.

U některých kompaktů chvilku trvá, než fotoaparát po domáčknutí spouště pořídí snímek. Proto s fotoaparátem nehýbejte, ani ho nesklápějte k zemi, dokud neuslyšíte cvaknutí závěrky. Stejný případ se může stát i ve tmě, kdy fotoaparát vyhodnotí, že je potřeba použít dlouhý čas.

U kompaktů s dotykovým displejem nemusíte používat spoušť, stačí na displeji vybrat bod, a fotoaparát ihned po zaostření pořídí fotografii. Pravděpodobně to eliminuje otřesy, ale také tímto způsobem můžete pořídit spoustu fotografií omylem.

Seznamte se s pojmem expozice

Pokud chcete, aby byly vaše fotky kvalitní, seznamte se s tím, co to vlastně fotografie je. Jedna ze základních věcí, které byste měli znát, je pojem expoziční trojúhelník. Přesněji tři základní parametry clona, čascitlivost ISO, pomocí nichž přizpůsobujete fotoaparát světelným podmínkám fotografované scény.

Nejlevnější a nejjednodušší kompakty nastaví tyto parametry za vás a jinou možnost vám v podstatě nedají, ale pokročilejší kompakty a digitální zrcadlovky vám umožní nastavit jakýkoliv z těchto parametrů. Plánujete-li tedy se časem ve fotografování zlepšit, měli byste se s pojmem expozice a jejími jednotlivými parametry seznámit.

Čas závěrky je doba, po kterou necháte dopadat světlo do snímače. Krátké časy jsou vhodné na fotografování pohybu, dlouhé časy jsou potřeba v horších světelných podmínkách a můžete s nimi dosáhnout například plynulého zobrazení pohybu.

Clona reguluje velikost otvoru, kterým „protéká“ světlo do fotoaparátu. Funguje prakticky stejně jako baterie u vodovodu. Čím více otevřete kohoutek, tím je větší průtok vody. Analogicky čím více otevřete clonu v objektivu, tím více proteče objektivem světla. Pomocí clony také ovlivňujete hloubku ostrosti, která určuje, jak velká část scény bude ostrá a která rozmazaná (u většiny kompaktních fotoaparátů je ale nejmenší clona stejně tak velká, že například rozostřené pozadí s nimi stejně nevytvoříte).

Zvýšení citlivosti ISO oceníte především při focení ve větší tmě, často ale za cenu šumu a zrnitosti. V opravdu špatných světelných podmínkách raději používejte vestavěný blesk, i když ani s ním fotky nebudou tak dokonalé jako s externím bleskem.

Používejte scénické programy místo automatiky

Výše popsané tři parametry – clona, čas a ISO – mají rozhodující vliv při volbě expozičního režimu (u vyspělejších kompaktů a u zrcadlovek), pomocí něhož určujete, nakolik ponecháte rozhodnutí o nastavení expozičních parametrů na automatice fotoaparátu. Plně automatické režimy nastaví všechny parametry za vás.

Motivované programy (také scénické režimy) vám umožňují být kreativnější, i když neznáte souvislosti mezi expozičními parametry. Jednoduše vyberete jeden ze scénických režimů (motivovaných programů), jako například Pláž, Portrét, Noční portrét nebo Sport, a fotoaparát nastaví všechny parametry, které jsou vhodné pro fotografovanou scénu.

Fotoaparát totiž ví, že když fotíte v noci, je potřeba zvýšit ISO, a když fotíte třeba rychlý pohyb, je potřeba nastavit kratší čas – závěrka se zavře třeba za jednu setinu vteřiny a pohyb na fotografii nebude rozmazaný, ale zmrazený. Při focení rychlého pohybu, například jedoucího auta, dlouhým desetisekundovým časem, by byly snímky rozmazané.

Nespoléhejte se ale na režimy fotoaparátu stoprocentně, spíš na hotových fotografiích zkoumejte, jaké parametry fotoaparát zvolil. Využijete to pak při použití režimů Av (režim priority clony), Tv (režim priority času) nebo M (manuálních – všechny parametry si volí uživatel sám).

Motivované programy digitálního kompaktu Nikon Coolpix S6900. Zdroj: manuál fotoaparátu.

Motivované programy digitálního kompaktu Nikon Coolpix S6900. Zdroj: manuál fotoaparátu.

Objevte všechny možnosti fotoaparátu

Dnešní digitální kompakty mají řadu nových funkcí a možností. Můžete je vzdáleně ovládat telefonem nebo tabletem, pomocí wi-fi sdílet fotky a full HD videa přímo na sociální sítě, popřípadě je pomocí rychlých úprav ještě předtím doladit. Můžete také fotit na samospoušť nebo pořizovat panoramatické fotky přímo v kompaktu.

Vyzkoušejte, co všechno váš kompakt umí. Nikdy nevíte, kdy se vám to může hodit.

Co s vyfocenými fotkami?

Pořízené fotografie překopírujte do počítače pomocí Zoner Photo Studia, modulu Import, a následně je protřiďte, případně upravte. Naučte se například odstranit červené oči na fotografii, nahrát fotku v plné kvalitě na facebook nebo třeba vytvořit panorama. Upravené fotky můžete zdarma nahrát do webové galerie Zonerama.

Co vám kompakt neumožní

Jestli jste někdy slyšeli, že pokud se chcete naučit pořádně fotit, máte si pořídit pořádný foťák (hlavně zrcadlovku), zapomeňte na to. Ano, zrcadlovka vám umožní více věcí, ale bez znalostí kompozice, expozice a bez trochy toho uměleckého citu vám lepší fotoaparát k lepším fotkám nepomůže. Přesto je pár vlastností většiny kompaktů, na které vás pro jistotu upozorníme.

Rozmazané pozadí

Fotky z digitálního kompaktu budou mít většinou ostré pozadí, takže takovouto fotku s nimi nevyfotíte:

Fotku s neostrým pozadím pořídíte s kompaktem málokdy.

Fotku s neostrým pozadím pořídíte s kompaktem málokdy.

Menší rozlišení, displej a blesk

Další nevýhodou kompaktů je například menší rozlišení fotek, což může být problém ve chvíli, když chcete udělat výřez fotografie nebo ji budete chtít vytisknout na větší formát (například A4). Kompakty mají taky menší výdrž baterie, protože nefotíte přes hledáček, ale přes digitální displej, který je velkým žroutem baterie. Někomu se také přes displej může hůře komponovat fotografovaná scéna, není to však pravidlem. Počítejte také s tím, že blesky kompaktů výrazně přesvicují popředí fotky. U zrcadlovky máte větší kontrolu nad přístrojem. Nabízí se ale otázka, jestli zrcadlovku skutečně využijete.