Jdi na obsah Jdi na menu

Jak na panning.

Vybavení

Jednoduchý panning lze určitě zvládnout i kompaktem ale pro pokročilejší techniky to bude chtít zrcadlovku s externím bleskem. Možnost sériového snímání je rovněž velká výhoda.

Trénink

Určitě je dobré se na takové focení připravit a trochu potrénovat. Ideální je vzít foťák a vyrazit někam k rušné silnici a hoďku dvě si zafotit. Efekt panningu je lépe vidět na motorkách a kolech než na autech.

Nastavte si na foťáku režim priority času a pro začátek zkuste časy okolo 1/40 až 1/100. Foťák dopočítá clonu automaticky. Při focení během slunečního dne to klidně může být i F22 apod., ale to teď vůbec nevadí, jde jen o trénink. Při opravdu silném slunci nezbyde než použít šedý filtr anebo si počkat až se zatáhne.

Pro začátek ostřete jen na prostřední bod. Snažte se objekt sledovat ještě před zmáčknutím spouště a také chvíli potom. Pokud váš fotoaparát umoňuje sériové snímání, určitě ho využijete. Využijte trénink na hraní si s časem (jak dlouhý čas ještě dokážu udržet) a naopak, při kterém čase už efekt panningu není znát. Současně můžete začít pomalu i přemýšlet o kompozici a přestat cvakat samé středovky.

jak-na-panning-1
čas:1/64, clona:18, ISO 100

Jdeme do akce

V dnešní době frčí extrémní sporty, tak zkusíme downhill na kolech. Pokud máte kamaráda, který jezdí je téměř vyhráno. Pokud ne, vyražte s foťákem k nejbližší downhillové trati, kluci za nějakou fotku určitě rádí zapózují (vezměte si tužku a papír na kontakty anebo rovnou vizitky). Překážnou není pokud jste dosud žádný sjezd nefotili,  jen to bude trvat chvíli déle

Po pár jízdách určite uvidíte ta správná místa, kam si stoupnout, aby byla fotka co nejvíc akční a současně jste nepřišli o foťák (zejména se širokoúhlým objektivem).

Rozhodně doporučuju nestát na jednom místě a večer doma prohlížet spoustu stejných fotek. Během focení doporučuji zkontrolovat výsledek a pokud budete spokojeni vyměnit místo nebo alespoň úhel pohledu.

Využití externího blesku

Externí blesk může našemu focení dát úplně jiný rozměr. Pomáhá maximálně zdůraznit pohyb (rozmazáním okolí) a současně mít bikera (nebo alespoň jeho část) ostrého.

Zkuste experimentovat s bleskem a nastavit záblesk na druhou lamelu. Efekt bude následující – foťák bude snímat scénu celou dobu expozice (např. 1/40 sekundy), tím docílíme rozmazání pozadí a v závěru blesk nastavený na druhou lamelu bleskne a zmrazí tak scénu (bikera).

Výsledek by mohl vypadat jako na následujícím obrázku.

jak-na-panning-2
čas:1/40, clona:4, ISO 320, ohnisko 18mm, blesk

Pokud máte blesků více anebo je váš fotoaparát dokáže odpalovat na dálku, můžete se posunout a scénu si nasvítit podle sebe.

jak-na-panning-6
čas: 1/40, clona: 6, ISO 320, 18mm, blesk

Další možnosti

Pokud vše vyzkoušíte, můžete se klidně pustit i do větších akcí. Jako třeba panning se současným zoomování, budete překvapeni výsledkem.

Na závěr několik dalších ukázek

jak-na-panning-3
čas: 1/40, clona: 4, ISO 320, ohnisko 18mm, blesk

jak-na-panning-4
čas: 1/50, clona: 4, ISO 320, ohnisko 18mm, blesk

jak-na-panning-5
čas: 1/50, clona: 4, ISO 320, ohnisko 18mm, blesk

jak-na-panning-7
čas: 1/50, clona: 4, ISO 320, 18mm, blesk

Autor fotografií v článku: Petr Krejzl