Jdi na obsah Jdi na menu

Jak fotit doma o Vánocích.

 

 

Schválně jsem si teď vzal na pomoc externí expozimetr, abych byl co možná nejpřesnější. Změřil jsem, kolik světla mám v obýváku při rozsvíceném lustru. Expozice mi vyšla přibližně 1/60s, clona f/4 a to při citlivosti ISO 3200. To je situace, kterou asi budeme mít všichni dost podobnou. Při tom je to ale situace také dost limitní. Proč?

Je to jednoduché. Expoziční čas 1/60s je už docela dlouhý, takže máme co dělat, abychom vůbec dokázali vyfotit ostrou fotku, tedy abychom snímek neznehodnotili pohybovou neostrostí vlivem pohybu samotného foťáku. Samozřejmě můžete namítnout, že se zapnutým stabilizátorem se přece dají z ruky udržet i delší časy. Je to pravda, o trochu delší čas skutečně můžeme díky stabilizátoru obraz zvládnout. Ovšem za předpokladu, že se ve scéně vyskytují pouze nehybné objekty.

Jakmile použijete delší čas, bude cokoliv pohyblivého rozmazané. A vysvětlujte dětem, nebo třeba domácím mazlíčkům, že zrovna teď se nesmí pohnout ani o chlup. To někdy prostě nejde. Tedy: na focení běžně se pohybujících lidí by byl lepší čas ještě o něco kratší. Třeba 1/125s, nebo ještě lépe 1/250s. To je ale dost obtížně proveditelné, když nemáte světelný objektiv a nebo nechcete nastavit ještě vyšší citlivost ISO kvůli kvalitě obrazu. Jak tedy na to?

Světelný objektiv a nebo blesk?

Kombinace obojího je samozřejmě ideální, ale není to nutné. Světelnost objektivu je pro focení za špatného světla samozřejmě výhodou. Pokud se vrátíme k popsané světelné situaci (čas 1/60s, clona f/4 a ISO 3200), tak s objektivem o světelnosti f/2,8 byste mohli použít při stejné citlivosti čas 1/125s. Pokud byste se chtěli dostat na ještě lepší hodnotu, tedy na 1/250s, museli byste mít objektiv o světelnosti f/2,0. To by bylo samozřejmě fajn, ale světelnost přináší i jednu nevýhodu. Malou hloubku ostrosti.


Pomocí světelného objektivu dosáhnete zajímavě rozostřeného pozadí, ale hloubka ostrosti je minimální. Foceno Sony RX1

Se světelnými objektivy musíte skutečně velice přesně zaostřovat, aby bylo ostré to, co má být. A to je za horšího světla také docela obtížné. Takže vyšší clonové číslo není zase tak na škodu.

Pokud se ale rozhodnete použít externí blesk, můžete mít po problému. Záblesk externího blesku trvá řádově tisíciny vteřiny, takže se zachycením pohybu je to najednou daleko snadnější. Pokud má váš blesk dostatečně vysoký výkon a umožňuje vyklopit hlavici směrem ke stropu, máte vlastně vyhráno. Se zábleskem odraženým o strop totiž na fotkách nebude použití blesku skoro vůbec poznat.


         Různé způsoby odrážení světla blesku

Takovýmto způsobem rozptýlené světlo vypadá velice přirozeně, navíc se nemusíte obávat použít clonová čísla kolem f/5,6, takže nebude problém ani s příliš malou hloubkou ostrosti. A další výhoda je také to, že nemusíte nastavovat tak vysokou hodnotu citlivosti ISO, takže vaše fotky nebudou tak poznamenány šumem. Chce to samozřejmě nejdříve vyzkoušet, ale klidně byste mohli vystačit s ISO 400 nebo 800 a to naprostá většina současných foťáků zvládne ve velice dobré kvalitě.

Stativ? Proč ne!

Se stativem budete mít vždycky jistotu, že na fotkách bude ostré vše, co se nepohne. Stativ využijete tedy hlavně na statické záběry, na kterých by měla být zachována neopakovatelná světelná atmosféra hořících svíček a rozsvíceného stromečku. Jeho použití je ideální hlavně pro fotky bez lidí, kteří se hýbou. Na fotky s lidmi je asi nejlepší použít blesk, jak jsem popisoval o pár řádků výše.

Pokud chcete krásně zachytit právě tu jedinečnou světelnou atmosféru a budete na to mít aspoň chvilku času, můžete si dovolit hned několik změn v nastavení. Jednak můžete víc zaclonit kvůli větší hloubce ostrosti (ideálně tak f/8 až f/11), samozřejmě můžete nastavit ISO 100, aby byla fotka naprosto bez šumu, s bohatými barvami a maximálním rozsahem jasů. Díky těmto dvěma změnám bude potřeba samozřejmě výrazně prodloužit expoziční čas. Podle světla to může být i na několik vteřin!


Foceno ze stativu časem 10s. Lidé v popředí jsou rozmazaní stejně, jako ohňostroj.

Na fotky při svíčkách a s rozsvíceným stromečkem bych doporučil určitě zhasnout všechno ostatní osvětlení, fotka bude pak skutečně kouzelná. Při použití stativu musím upozornit ještě na pár drobností. Jednak je potřeba vypnout stabilizátor obrazu na objektivu (nebo na fotoaparátu - podle toho, jaký máte), protože jinak by výsledný snímek postrádal ostrost. Stabilizátor prostě fotky rozmaže, když připevníte foťák na stativ. Správně funguje jen při focení z ruky.

Další dobrou radou pro dosažení co nejlepších fotek ze stativu, je použití dálkové spouště. Ikdyž vám připadá, že se foťák na stativu ani nepohne, není to tak úplně pravda. Jakmile se foťáku dotknete, nepatrně s ním pohnete a na ostrosti záběru se to samozřejmě negativně projeví. S dálkovou spouští takové nebezpečí nehrozí. Pokud jste fajnšmekři a váš foťák to umožňuje, využijte společně s dálkovou spouští ještě funkci předsklopení zrcadla. I pohyb tak malé součástky, jako je sklopné zrcátko vaší zrcadlovky, má negativní vliv na ostrost fotek. Pokud vaše zrcadlovka nemá funkci předsklopení zrcátka, použijte alespoň živý náhled. V tomto nastavení je zrcátko také sklopeno už před vlastní expozicí.

Pokud nemáte dálkovou spoušť a Ježíšek vám ji nepřinese, nemusíte věšet hlavu. Můžete použít alespoň samospoušť fotoaparátu. Je to jednoznačně daleko lepší, než spouštět expozici bez zpoždění. Během těch pár vteřin, než se díky samospoušti spustí vlastní expozice, se záchvěvy fotoaparátu zmírní na naprosté minimum.