Jdi na obsah Jdi na menu

Fotoreportáže

Příspěvky

KRÉTA 2020

Jak to letos i přes nepříznivou celosvětovou pandemickou situaci vypadalo na jednom z nejkrásnějších řeckých ostrovů Kréta, můžete shlédnout ve fotoalbu. Dlouho jsme váhali, ale opravdu to stálo za to. Foceno mobilním telefonem Samsung Galaxy S9+, převážně v režimu "NOC"...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Fotoreportáže

Jak na svůj první fotoaparát.

nikon.jpgDržíte v ruce svůj první fotoaparát a o fotografování toho moc nevíte? Pravděpodobně jde o malý digitální kompakt, nebo rovnou o zrcadlovku. Každopádně ale zřejmě nevíte, kudy kam. Přečtěte si proto v celém příspěvku tipy pro začátečníky a naučte se s fotoaparátem správně zacházet.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Fotoreportáže

Pronikněte do tajů expozice: Expoziční režimy fotoaparátu.

fotograf.jpgJaké expoziční režimy zrcadlovky a lepší kompakty nabízí a k čemu jsou užitečné? Vestavěné expozimetry ve fotoaparátu měří množství dopadajícího světla na scéně a podle toho rozhodují o nastavení expozičních parametrů – clony, času a ISO. Nastavením expozičního režimu určujete, jakým způsobem má fotoaparát naložit s údaji o naměřeném množství světla. Fotoaparát na základě zvoleného expozičního režimu může s údaji pracovat zcela automaticky anebo vám může ponechat určitou míru kontroly nad výslednou tonalitou fotografie. V manuálním režimu zase nemá vestavěný expozimetr fotoaparátu žádný vliv na nastavení expozice. Jaký režim tedy zvolit? Více se dozvíte v celém příspěvku.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Fotoreportáže

Nejlepší fotky z dovolené.

Při fotografování v neznámém prostředí, kterým pro vás dovolenková lokalita může být, je poměrně důležité znát svůj fotoaparát. Ačkoliv pravděpodobně nebudete fotit akční snímky, zachycení cizích obyvatel v jejich přirozeném prostředí je také náročné na pohotovost při focení. Není totiž nic horšího, než zmeškat dobrý záběr, protože jste hledali několik minut např. nastavení vyvážení bílé. Stejně tak je dobré mít osahaný digitál po stránce jeho rychlosti a reakcí. Jestliže svůj aparát ještě zcela neznáte, pak máte nyní jedinečnou příležitost se s ním zevrubně seznámit a provést základní nastavení. Čtěte celý příspěvek a dozvíte se více.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Fotoreportáže

Jak na panning.

jak-na-panning-7_763_240_763_240.jpgCo je vlastně panning? Podle wikipedie se panning používá k zachycení rychlého pohybu a zároveň větší rozostření pozadí, což ještě sníží jeho rušivý efekt. Pokud se Vám "panningové" fotky opravdu podaří, výsledek pak stojí za to. Tato technika vyžaduje hodně trpělivosti a hlavně zkoušet, zkoušet a zase zkoušet. Více se dozvíte v celém příspěvku.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Fotoreportáže

Nevíte si rady s focením dětí?

dite.jpgFotografování dětí a rodinných událostí je důvěrně známé snad každému fotografovi. Právě přes tento zdánlivě banální fotografický směr se mnoho fotografů začalo o fotografování zajímat daleko víc do hloubky a začalo objevovat krásy a taje nejrůznějších typů a žánrů fotografie. Ale i rodinné snímky mohou vypadat dobře, vždyť fotografování dětí se s velkým úspěchem věnují mnozí profesionálové. Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává velice rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Abyste pořídili dobrý záběr, je vzhledem k už zmíněné rychlosti dětí vhodné, mít záběr dopředu vymyšlený. Když už dopředu víte jak má fotka vypadat, můžete tomu přizpůsobit nastavení fotoaparátu a pak už jen vyčkávat na vhodný okamžik. Pokud se chcete dozvědět více, čtěte celý příspěvek.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Fotoreportáže

Jak na focení sportu.

psi.jpgFotografování sportu a nebo obecně pohybu patří k velmi oblíbeným fotografickým disciplínám. Protože se jedná v podstatě o odvětví reportážní fotografie, měly by fotky obsahovat kromě samotných aktérů (tedy sportovců), také nějaký klíčový moment, který vystihne vrcholný okamžik. Tomu můžeme velmi pomoci už samotnou přípravou na fotografování. Vždy nám pomůže jednak znalost sportu který se chystáme fotografovat, ale také znalost místa, kde bude daná sportovní událost probíhat. Máte-li zájem se o této fotografické technice dozvědět více informací, čtete celý příspěvek.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Fotoreportáže

Jak fotit zvířata.

orel.jpg

 

Krásné fotografie zvířat jsou vždy velmi oblíbené, ať už se jedná o snímky volně žijící zvěře, zvířat v ZOO a nebo například o fotky domácích mazlíčků. V každém případě je potřeba znát chování zvířete, které chceme vyfotit a nevyplašit ho. To platí bez výjimky. Vždy se také vyplatí obrnit se notnou dávkou trpělivosti, protože na nás žádné zvíře nepočká, takže si na tu nejlepší fotku mnohdy musíme počkat my. Krásné fotografie zvířat jsou vždy velmi oblíbené, ať už se jedná o snímky volně žijící zvěře, zvířat v ZOO a nebo například o fotky domácích mazlíčků. V každém případě je potřeba znát chování zvířete, které chceme vyfotit a nevyplašit ho. To platí bez výjimky. Vždy se také vyplatí obrnit se notnou dávkou trpělivosti, protože na nás žádné zvíře nepočká, takže si na tu nejlepší fotku mnohdy musíme počkat my. V celém příspěvku se o této náročné fotografické disciplíně dozvíte veškeré potřebné informace.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Fotoreportáže

Ikonické momenty aneb 10 nejznámějších sportovních fotografií všech dob .

foto.jpgCvak! - tak málo někdy stačí s tomu, aby člověk tvořil dějiny. Stačí zmáčknout kohoutek pistole. Nebo spoušť fotoaparátu. Být ve správnou chvíli na správném místě někdy nestačí. Pokud v daný moment neuděláte navíc ještě tu „správnou věc“, je to, jako byste tam ani nebyli. V případě fotografa jde o to, zmáčknout spoušť v tom neideálnějším okamžiku z toho nejdokonalejšího úhlu. Pak existuje naděje, že se jeho snímek stane součástí historie a ikonou doby. V celém příspěvku najdete deset fotografií, které všechny výše zmíněné předpoklady splňují a vešly do dějin sportovní žurnalistiky.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Fotoreportáže

Chorvatsko 2014 - pár postřehů objektivem.

penguins.jpgTak jsme se zase po roce vrátili na pobřeží Jadranu. Chorvatsko je krásná země a vždy něčím novým překvapí. Tentokrát to byl úplně nový tunel pod pohořím Biokovo, který nám fantasticky zkrátil cestu do Tučepi. Představovat tady faunu a floru této prosluněné krajiny je asi zcela zbytečné a tak můžete sami ve fotoalbu kouknout na několik fotek "jugoslávské" pevniny, ale taky krás ostrovů Hvar a Brač, které jsme společně s Michalovou rodinkou navštívili. A vězte opět to stálo za to.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Fotoreportáže