Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sportovní rubrika

Příspěvky

Generálka na fotbalovou národní ligu s těsnou prohrou.

2. 3. 2014

| Rubrika: Sportovní rubrika

znakvz.jpgPoslední víkend přípravy má kádr našeho mužstva dostatek příležitostí pro udržení zápasové vytíženosti. Silnější část kádru sehrála v pátek večer utkání na hlavním stadionu v Českých Budějovicích. Zbývající hráči mužstva nastoupí v neděli v Kolíně. Proti soupeři se kterým máme odehrané obě utkání tohoto ročníku soutěže, jsme podali velmi zodpovědný výkon. Ve druhém poločase jsme byli i lepším týmem a dostali se do dvou tutovek. Bohužel Radek Voltr a potom ani Bazal nedostali míč za záda domácího brankáře. O výsledku utkání nakonec rozhodla jediná chyba v naší obranné hře, kdy se míč několikrát odrazil a nakonec doputoval K Hálovi, který skóroval. Trenér Viktorky Jindřich Trpišovský byl po zápase s výkonem týmu spokojen: „Z naší strany to byl velmi dobrý výkon, a to i když zápas skončil vítězstvím domácích. Opravdu jediné s čím můžeme být nespokojeni je konečný výsledek. Stojím si za tím, že jsme odehráli nejlepší zápas celé zimní přípravy a to jak v defenzivní, ale také ofenzivní hře. Ve druhém poločasu jsme byli jasně lepším mužstvem. Ze dvou vyložených šancí jsme neskórovali a potom v závěru po autovém vhazování nakonec inkasovali. Jsem přesvědčený, že pokud budeme podobné výkony podávat i v mistrovských zápasech, tak bude jarní část sezóny pro Viktorku úspěšná.“

SK Dynamo Č. Budějovice
SK Dynamo Č. Budějovice
Bárta – M. Hála (46. A. Dvořák), Lengyel (79. Deli), Kalod, Machovec – Herzán, Brunclík, J. Hála - Klesa, Linhart (65. Chmelo), Hurka (46. Hanzlík).
 
FK Viktoria Žižkov
FK Viktoria Žižkov
Holý – Dressler, Ševinský, Mareš, Bartošák (69. Procházka) – Súkenník, Podrazský (86. Bodeček) - Štochl (68. Folprecht), Bazal, Vukadinovič (46. Hadaščok) – Voltr.

 

 

Baník poškozen, zaveďte video!

24. 2. 2014

| Rubrika: Sportovní rubrika

horvath.jpg Ostrava nemůže po utkání prvního jarního kola Gambrinus ligy proti Plzni přijít na jméno rozhodčímu Tomáši Kocourkovi. Baník si stojí za tím, že mu hlavní sudí za bezbrankového stavu upřel v 21. minutě regulérní gól. Domácí nakonec podlehli úřadujícím mistrům 1:2. Po velkém závaru v plzeňském vápně už celý stadion viděl míč minimálně půl metru za brankovou čárou. Gólman Kozáčik ho sice rukou bleskově vytáhl ven, ale i Kocourek dokonce už krátce ukázal rukou na střed hřiště pravděpodobně na znamení gólu. Vzápětí si však verdikt rozmyslel a hrálo se dál. "Vysvětloval to tím, že pískal výhodu. Pokud pískal výhodu, pak měl ale hru asi přerušit, což se nestalo. Je to zašmodrchaná situace," řekl na tiskové konferenci trenér Baníku František Komňacký. Dokonce i hráči obou klubů se shodovali, že míč čáru překročil. Jejich výpovědi se však rozcházely v jiném bodě - situaci, která tomu bezprostředně předcházela. "Sporná situace. Já se srazil s domácím hráčem, který mě narazil na Matúše (Kozáčika)," řekl plzeňský záložník Daniel Kolář. "Mohl maximálně písknout tak faul plzeňského hráče na plzeňského gólmana. Nic jiného," zlobil se kapitán Baníku Michal Frydrych. Podle zpráv ze zákulisí Baník v pondělí podá oficiální stížnost na výkon rozhodčího Kocourka. Plzeňský kapitán Pavel Horváth tuší, že nejasné vyhodnocení situace přiživí diskuze o zavedení videa. "Tahle situace k tomu bude svádět. Zase to bude důvod ke spoustě spekulací, ale já s tím nic neudělám. Hokejově bych to nazval asi takhle, že nikdo neviděl puk za lajnou. I když podle toho, jak byl Matúš postavený, v ní asi byl," řekl Horváth. Kromě sporného okamžiku měl zápas ještě jednu zvláštnost. Ostravští fanoušci celý první poločas nefandili a v úvodní minutě zaházeli hřiště tenisovými míčky na protest proti tomu, jak nevybíravě klub v zimě vyhodil z kádru dlouholetou ikonu Martina Lukeše. "Já tu situaci úplně chápu. Dokážu se do toho vcítit a rozumím, že spoustě lidí není tahle situace příjemná, a já jsem na jejich straně. Myslím, že s hráči, kteří prožijí celou kariéru v jednom klubu, by měl klub zacházet a loučit se jinak. Moje starost to není, ale ty fanoušky chápu," řekl Horváth.

 

Na jaro jsme připraveni, hlásí Baník.

21. 2. 2014

| Rubrika: Sportovní rubrika

trener1.jpgStart jarní ligové sezóny se kvapem blíží. Už v neděli na Bazaly přijede silný soupeř z Plzně, který dokonale prověří formu Baníku. Jak bylo řečeno na čtvrteční tiskové konferenci, tým trenéra Františka Komňackého jde do druhé poloviny ligového ročníku s vírou, že všechny změny, kterými během zimní přípravy prošel, budou mít pozitivní efekt na hru i postavení Baníku v tabulce.

 "Mužstvo Baníku je mladé, pracovité a bojovné. Myslím si však, že i po fotbalové stránce bude svým přístupem a nasazením nepříjemné pro každého soupeře. Jsme si vědomi, že splnit cíl, se kterým do jara jdeme, nebude jednoduché. Věřím ale, že všechno, co jsme v zimní přípravě natrénovali, dokážeme v lize zúročit," řekl Komňacký, který je přesvědčen, že jeho tým může uspět i proti kvalitním soupeřům, jenž na něj v úvodu jara čekají.

Během zimní přestávky si celý realizační tým společně vedením pečlivě vybíral hráče, kteří budou splňovat představy Baníku o moderním, rychlém a běhavém fotbale. "Chci říct, že jsme měli dost přísná kritéria, z nichž nám vykrystalizoval kádr, který čítá 20 hráčů a 3 brankáře. Momentálně pracujeme na tom, aby většina z nich mohla v neděli nastoupit. Všichni v kabině se na ligu těšíme, cítím pozitivní atmosféru a doufám, že se to projeví i v zápasech," komentoval Komňacký aktuální rozpoložení týmu.

V prvním jarním zápase Baník s jistotou nebude moci nasadit útočníka Michaela Krmenčíka, který v Ostravě hostuje právě z Plzně. Viktoria v posledních dnech k jeho startu zaujala negativní stanovisko. Z nových posil tak budou k dispozici Dyjan Carlos de Azevedo, jehož registraci již potvrdil Slovenský fotbalový svaz, Vojtěch Štěpán, Ján Greguš a Vojtěch Šrom. Administrativní překážky pravděpodobně neumožní start ghanského záložníka Francise Narha, v jehož případě se ještě čeká na potvrzení registrace. O něco nadějněji vypadá situace kolem jeho krajana Derricka Mensaha, který by během pátku mohl mít vyřízenou mezinárodní transfer kartu.

Ze zdravotních důvodů nadále zůstávají mimo hru Alans Sinělnikovs a Joel Lindpere, bez nichž se tým bude muset ještě několik týdnů obejít. Navzdory některým předsezónním komplikacím trenér Komňacký i sportovní manažer Radek Slončík věří, že se Baník vydal správnou cestou. "Během zimní přípravy jsme sestavili kádr,který má do budoucna předpoklady, aby byl silný a působil i v evropských pohárech," vyjádřil se na tiskové konferenci Slončík,podle něhož by se v klubu měla ideálně doplňovat zkušenost hlavního trenéra s elánem mladých hráčů.

 

Baník představil nové posily. Bude silnější než na podzim.

30. 1. 2014

| Rubrika: Sportovní rubrika

znak-fcb.jpgBaník odlétá na herní soustředění do Turecka se sedmi novými posilami. Tři z nich, zahraniční akvizice Dyjana Carlose de Azeveda, Joela Lindpereho a Alanse Sinělnikovse, představil na středeční tiskové konferenci týkající se dosavadních změn v prvoligovém kádru. Do startu jarní části Gambrinus ligy zbývají čtyři týdny a sportovní úsek nevylučuje příchody dalších posil.

K navrátilci z hostování v Boltonu Jánu Gregušovi přibyl na půlroční hostování s opcí útočník Michael Krmenčík. Kmenovými hráči Baníku se stali Brazilec Dyjan Carlos de Azevedo, ofenzivní záložník Vojtěch Štěpán, zkušený estonský záložník Joel Lindpere a lotyšský reprezentant Alans Sinělnikovs. Všichni mají uzavřené smlouvy s opcí do 30. června 2016, což je období, kdy by se Baník již rád opět vrátil do bojů o evropské poháry. Jen administrativně pak zbývá dořešit dohodnutý přestup gólmana Vojtěcha Šroma z HFK Olomouc.

"První fázi zimní přípravy završujeme pátečním odletem na herní soustředění do Turecka. Čekají nás závěrečné čtyři týdny přípravy před startem jarní části Gambrinus ligy a můžeme říct, že po měsíci intenzivních jednání a testování nových hráčů, odlétá do Turecka kádr, který je z drtivé většiny tvořen hráči, kteří zde budou působit i na jaře. S trenérem i sportovním úsekem, v čele s panem Slončíkem, ovšem nevylučujeme další příchody," řekl předseda představenstva Petr Šafarčík.

Další pozitivní zprávou je, že ve výborné zdravotní a fyzické kondici se nachází Davor Kukec. První ostré zápasové zatížení čeká v Turecku také Václava Svěrkoše. Přísným kritériím hlavního trenéra Františka Komňackého naopak nevyhověli Martin Lukeš a Dominik Kraut. S oběma hráči klub jedná o jejich dalších budoucnosti. Na odchodu je také brankář Michal Bárta, který s týmem neodcestuje na herní soustředění do Turecka.

"S Dominikem jsme se dohodli, že by mu prospělo, kdyby změnil klima a rozvíjel svůj nesporný talent, který bohužel stagnuje, někde jinde. Chceme ho poslat na hostování do první nebo druhé ligy. U Martina je situace jiná. Je to hráč, který toho pro Baník hodně udělal, fanoušky je vnímán jako jedna z ikon. Nicméně jsme mu sdělili, že fotbalový trend jde jiným směrem, než on sám je schopen nabídnout. Dnes je fotbal o dynamice, nasazení, rychlosti, agresivitě a bojovnosti. Takové vlastnosti my od hráčů, kteří zůstávají, budeme vyžadovat. A Martin nám je ve svých 35 letech už nemohl garantovat," řekl trenér Baníku František Komňacký

Odlišná situace je u Lukáše Droppy, který na podzim odmítl podepsat již domluvenou novou smlouvu. Vzhledem k tomu, že svou budoucnost s Baníkem nechce v žádném případě spojovat, byl po dohodě s trenérem vyřazen z prvoligového kádru.

Předseda představenstva Baníku připustil, že k výrazné obměně kádru jej přinutil průběh podzimní části letošní sezóny. Zkušení hráči, kteří měli být tahouny mužstva, totiž zůstali za očekáváním. Oporami Baníku byli především mladíci z juniorky.

"Pokračujeme v nastolené strategii budování kádru na vlastních odchovancích, kteří tvoří větší polovinu kádru. Našim cílem je hráče juniorky postupně zapracovávat do kádru A mužstva. I jim by měla prospět přítomnost zkušených a kvalitních hráčů střední generace, vedle nichž by měl být jejich růst rychlejší a lepší, což je pro budoucnost Baníku jenom dobře. Smutné ale bylo podzimní zjištění, že nejmladší hráči z vlastní juniorky byli téměř největšími oporami. Proto jsme přistoupili v zimě k tak razantní obměně kádru," vysvětlil Petr Šafarčík zemětřesení v kádru.

 

Misha Gordin: vystoupil z davu a zvítězil.

24. 1. 2014

| Rubrika: Sportovní rubrika

misa.jpgKonceptuální fotografie lotyšského fotografa získaly uznání po celém světě. Ačkoliv v lidech budí spíše hrůzu, mají v sobě přesto cosi přitažlivého a lákavého. Misha Gordin přirovnává konceptuální fotografii k poezii. Když člověk žije v zemi, kde mu není dobře, a přitom je mu znemožněno, aby ji opustil, když domov se stane vězením bez vidiny konce, pak má ten člověk na výběr ze dvou možností: buďto se smíří, potlačí své touhy a potřeby, ustoupí a přidá se k mlčícímu davu, anebo to odmítne a vytvoří si vlastní svět. Bude nasávat svou samotu a pak ji řvát do světa a dostávat ji ze sebe svými výtvory. Je to ta těžší cesta, ale člověku přirozenější – zůstat člověkem. „Ve škole jsem byl jako ztracená duše. Podařilo se mi vykroutit se ze čtení nějaké komunistické literatury, za což mě můj učitel označil jako žáka s postrádajícím uměleckým talentem. Teprve po absolvování vysoké školy jsem si uvědomil, jak omezené mám duchovní znalosti nashromážděné v průběhu lidských dějin". Více informací o tomto celosvětově uznávaném fotografovi si můžete přečíst v celém příspěvku. Více na: http://digiarena.e15.cz/misha-gordin-vystoupil-z-davu-a-zvitezil#utm_medium=selfpromo&utm_source=digiarena&utm_campaign=copylink Více na: http://digiarena.e15.cz/misha-gordin-vystoupil-z-davu-a-zvitezil#utm_medium=selfpromo&utm_source=digiarena&utm_campaign=copylink

 

Posily hledáme dál, hlásí Komňacký.

20. 1. 2014

| Rubrika: Sportovní rubrika

trener.jpgPo sobotním zápase Baníku s Karvinou to ještě nebyly definitivní soudy o budoucím složení týmu či výkonech potenciálních posil. Přesto však byl trenér František Komňacký po porážce 1:2 v jedné věci naprosto konkrétní. Baník bude podle jeho slov pokračovat v hledání nových hráčů. Jak Baník už dříve informoval, jistými posilami jsou zatím Michael Krmenčík a Ján Greguš. První z nich v sobotu vstřelil za Baník svůj premiérový gól, druhý jmenovaný na hřišti chyběl kvůli viróze, ale už v pondělí se opět zapojí do tréninku. Dalších posil by se trenér Komňacký mohl dočkat už v nejbližších dnech.

Co vám sobotní zápas řekl o aktuální podobě týmu?
"Každý zápas má něco ukázat, a ten s Karvinou nám ukázal, že budeme muset hledat dál. Změn v týmu je dost a děláme je vědomě tak, aby přišel někdo, kdo týmu pomůže. V tomto okamžiku nejsem přesvědčený, že pro nás všichni zkoušení hráči budou posilami. Určitě budeme dál uvažovat o Azevedovi, který vnesl do hry ve druhé půli pohyb. U Nakajimy a Mensaha si nejsem jistý, jestli tady zůstanou."

Za Karvinou donedávna nastupoval další z testovaných hráčů Elvist Ciku. Jak hodnotíte jeho výkon?
"Ciku se v přípravě jevil velmi dobře, ale dnešní zápas mu nevyšel. Celkově jsem trochu zklamaný z toho, co se na hřišti dělo. Ale i to je třeba vidět. Chceme vidět, jak hraje Martin Lukeš ve středu hřiště či jak hraje Ciku z levé strany. To patří ke zkoušení hráčů, abyste si nakonec mohl stát za tím, že je to hráč, který klubu pomůže."

Jaký vývoj tedy očekáváte v hledání dalších nových hráčů?
"Vždy budu tvrdit, že hráči pro Baník tady jsou a my je musíme najít. Je pravda, že by nám mohli pomoci oba Estonci, o kterých jednáme. Zvláště u hrotového hráče Hunta jsem si jistý, že by to mohl být hráč, který by Baníku pomohl. Chci, abychom jej přivedli. Jestli se to podaří nebo ne, to už záleží na dalším vyjednávání."

Zdá se, že konsolidace týmu před jarní sezónou vyžaduje od trenéra hodně trpělivosti. Vnímáte to tak?
"Vím, jak to ve fotbale chodí, a trpělivost mám. Sehnat hráče, který by splňoval naše kritéria, nebyl drahý a chtěl jít do Baníku, není jednoduché. Věřím ale tomu, že se nám to podaří a budeme připraveni na těžké boje na jaře. Všichni kolem nás posilují, my nesmíme zůstat pozadu."

 

Sparťanský výprask na úvod zimní přípravy.

9. 1. 2014

| Rubrika: Sportovní rubrika

 foto_30272.jpgPrvní utkání zimní přípravy skončilo pro Viktorku vysokou porážkou. Na vině byl první poločas a během něj nejen vyrobené chyby, ale také přístup k utkání. Sparta nasadila do zápasu prakticky nejsilnější sestavu. Viktorka poslala do utkání dvě rozdílné jedenáctky a právě té první se její vystoupení hrubě nepovedlo: „Hráli jsme se špičkou první ligy a tak se jasně projevil rozdíl mezi oběma kluby. Bohužel musím konstatovat, že to co předvedli někteří hráči v prvním poločase, se neslučuje s profesionálním fotbalem. Jsem zklamaný, že si někteří dostatečně neváží možnost zahrát si s týmem, proti kterému jsme nastoupili. Během pátku se musíme dát dohromady a zregenerovat síly pro turnajové utkání s dalším prvoligovým týmem Duklou. Pozitivní bylo, že se hrálo na přírodní trávě, ale pro nás to s ní byl první kontakt. Ještě jsme se na ní proti soupeři nedostali. Druhý poločas už byl jiný a tato sestava byla při plnění úkolů daleko zodpovědnější,“ prohlásil po utkání trenér Trpišovský.  Marcel Šťastný se po utkání svěřil, že jít na hřiště za stavu 0:6 rozhodně nebylo nic příjemného: „Bylo to frustrující a nechtěli jsme v tom debaklu pokračovat dál. Pro mě je nepochopitelné inkasovat za třiadvacet minut šest branek. To by se rozhodně stávat nemělo. Jinak já jsem se po dovolené i po delší době na přírodní trávě cítil dobře.“ V sestavě do druhého poločasu nastoupil i Marek Opluštil: „Škoda gólu v úvodních minutách po přestávce. Jinak si myslím, že to z naší strany nebylo špatné. Museli jsme hodně běhat, protože Sparta se držela na míči. Byl to první zápas po dovolené a v sobotu to už bude určitě jiné.“

Sparta Praha - Viktoria Žižkov 7:0 (6:0)
Branky: 34., 37. a 41. Lafata, 22. a 45. Krejčí, 24. Dočkal, 52. Bednář.
Sestava Sparty: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Hybš - Vácha, Matějovský, Hušbauer (74. Vacek) - Dočkal, Krejčí - Lafata (46. Bednář).
Sestava Viktorky 1. poločas: Otmar – Dressler, Bodeček, Hejný, Folwarczny – Karaduz – Bartl, Folprecht, Hůrka, Hadaščok – Voltr
Sestava Viktorky 2. poločas: Boháč – Houžvička, Šťastný, Kiidron, Folwarczny – Opluštil – Roubal (82. Carda), Súkenník, Mareš, Hůrka (67. Procházka), - Škoda

 

Novoroční překvapení pro fanoušky Baníku.

29. 12. 2013

| Rubrika: Sportovní rubrika

komnacky.jpg Fotbalistů Ostravy se po devíti letech opět ujme trenér František Komňacký, který s Baníkem získal poslední titul v sezoně 2003/04. Bývalý reprezentační asistent Michala Bílka se s vedením patnáctého celku podzimní části ligy dohodl na spolupráci měsíc pod svém odchodu z Jihlavy. Klub by měl jeho příchod oznámit na dnešní odpolední tiskové konferenci, která začíná na Bazalech v 15 hodin. Komňacký se stane hlavou realizačního týmu, ve kterém nadále zůstane i dosavadní kouč Martin Svědík. Ten by se měl přesunout na post asistenta. Před hráče na Bazalech nový hlavní trenér poprvé předstoupí při pátečním zahájení zimní přípravy. Komňacký se do Baníku vrátí devět a půl roku po společném triumfu v české lize. Po svém tehdejším příchodu z Púchova klub s asistentem Pavlem Vrbou dovedl k titulu, v říjnu 2004 se však kvůli neuspokojivým výsledkům musel poroučet. Posléze působil v Ružomberku, ruském Rostově a bezmála pět let v Jablonci. Jeho posledním angažmá byla Jihlava, která ho však před posledním podzimním kolem a po debaklu 0:5 v Příbrami propustila. 

 

Fotbalová exhibice v Hlučíně.

18. 12. 2013

| Rubrika: Sportovní rubrika

 vanocniturnaj.jpg

 

 

Trenér Baníku Martin Svědík vyhlíží posily. Přijdou?

17. 12. 2013

| Rubrika: Sportovní rubrika

martin-svedik.jpgFotbalový Baník Ostrava nadále čeká na obrat k lepšímu. Jeho mizérie trvá už déle než tři roky, což se podle očekávání projevuje na celkovém image klubu, výsledcích i návštěvnosti. Poslední ligový zástupce regionu přezimuje na předposlední pozici a každému fanouškovi je jasné, že pokud se Baníku podaří skončit v jarní části počtvrté v řadě na čtrnáctém místě, propuknou na Bazalech bouřlivé oslavy.  Tuší to i trenér Martin Svědík, který prožil hodně hektický a svým způsobem neuvěřitelný podzim. Během něj se musel vypořádat nejen se soupeři a ligovými nástrahami, ale také s ranou osudu, která bolí dodnes. V průběhu podzimu totiž přišel o svého trenérského kolegu Ericha Cviertnu. Rozhovor s lodivodem ze Slezské si můžete přečíst v celém příspěvku, který možná podhalí pravděpodobné změny v kádru mužstva. Kdo odejde a kdo přijde...?